MeToo hareketinin filmi ‘skandal’ olamamış!

Yazgülü Aldoğan

Yayınlanma: 20.12.2019 - 08:11
Abone Ol google-news

İş dünyasında üstün astına çeşitli terfi ya da zam gibi avantajlar sağlamak için istifadeye kalktığı, buna sadece medya sektöründe de değil, her yerde rastlandığı hep konuşulur ama bir türlü skandal patlamaz. Kol kırılır yen içinde kalır. Geçenlerde ABD’nin ünlü bir tv sunucusu patlattı kendisine yapılanı ve MeToo dedi kadınlar, cerahat aktı.

Yani herkesin başından benzer bir olay geçmişti ve yeter artık deyip kustular! İşte “Skandal” orijinal adıyla “Bombshell”, televizyon dünyasında, özellikle de ABD Fox kanalında yaşanan cinsel taciz olayını anlatıyor. Malum ABD’deki Fox, bizdekinin aksine muhalif filan değil, bildiğiniz tutucu ABD seçmeninin izlediği bir kanal. Olayın geçtiği yıl da Trump’ın seçim kampanyası dönemi. ABD’de bu kampanyalarının en hararetli olayı, seyirci eşliğinde canlı yapılan talkşovlar. Burada tv sunucuları, adayları alabildiğine sıkıştırıyor ve seçmen de kime oy vereceğini görüp karar veriyor. FOX News’un sahipleri Murdoch ve iki oğlu ama yönetimi CEO olarak Roger Ailes’a bırakmışlar. O da yürüteçle yürüyen, ama odasından bütün ekibi ve ekranları gözetleyen, zaman zaman da yanına çağırdığı yükselme hevesindeki kadınları “televizyon görsel bir mecradır” diye bacaklarını açtırıp bakan, sonra da taciz eden bir “pislik”! Bu kadınların hepsinin sarışın ve güzel olması tesadüf mü? Ekran, sarışın, güzel kadın sever. Burada üç kadın var: Nicole Kidman’ın canlandırdığı skandalı patlatan televizyon yorumcusu Gretchen Carlson. Charlize Theron’un oynadığı Fox’tan NBC’e geçiş yapan haber sunucusu Megyn Kelly ve Margot Robbie’nin canlandırdığı kurgusal Fox News yapımcısı Kayla Pospisi.

Çok büyük heyecanla beklenmesine ve çok önemli bir konuyu gündeme getirmesine rağmen, sinematografik anlatımı açısından bir başarı değil. Çok hızlı temposu, karmaşık öyküsü ve kurgusuyla, birbirine geçen sahneleriyle bundan önce izlediğimiz ve medya olaylarını anlatan Amerikan filmlerinin yanından bile geçemiyor! Cast iyi seçilmiş ama bence en başarılı olan kadın çalışanlarına uzun yıllar boyunca uyguladığı ve herkesin bilmesine rağmen mecburen sessiz kalıp boyun eğdikleri cinsel tacizlerin ortaya çıkması sonucunda kovulan Fox News CEO’su Roger Ailes’ı canlandıran John Lithgow! Gerçekten film boyunca bir ona karşı nefret duyabiliyorsunuz, diğerlerine ise nötr kalıyorsunuz, çünkü size duygu geçiremiyorlar!

Film bana geçenlerde yaşanan bir skandalı anımsattı. Bir tv yöneticisi kadın kovulmuş, odası bile boşaltılmış, sonra da parmak sallayarak geri dönmüştü. Film gibi! Filmin bir ilginç yanı da twitter’ın artık yaşamımızdaki rolünü vurgulaması. Başta Trump, sonra herkes, twitter’ı bir saldırı ve silah olarak kullanıyor, kim daha stratejikse o kazanıyor. Taraflar birbirlerine sürekli mesaj yoluyla savaş açıyor. Bunu izlemek de hayli ilginçti, bizde ise twitter, iktidarın muhaliflerini cezalandırma aracı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler