Michael Nyman CRR'de

20. yüzyıl müziğinin en önemli ismi, günümüzün en etkileyici kültür ikonu, besteci, piyanist, müzikolog, yazar, yapımcı, senarist, şef Michael Nyman, 15 Nisan'da, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

07 Nisan 2011 Perşembe, 09:24
Abone Ol google-news

Peter Greenaway, Jane Campion, Volker Schlöndorff, Neil Jordan ve Michael Winterbottom gibi ünlü yönetmenlerin filmleri için yaptığı müziklerle tanınan Nyman, minimalist müziğin öncüsü kabul ediliyor. Müzik eleştirmeniyken “minimalizm”in adını koyan, daha sonra beste yapmaya başlayan ve yaptığı film müzikleriyle, adını koyduğu akımın en güzel örneklerini veren Michael Nyman Nyman’ın tüm sanat yaşamı eleştirmenlerce “müzikte tutuculuğa bir karşı duruş” olarak değerlendiriliyor ve “Rönesans İnsanı” (Renaissance Man) olarak nitelendiriliyor. 3 Akademi ve 1 Altın Palmiye kazanan Piyano’nun müziklerine hayat veren Nyman’ın bu albümü dünyada 3 milyonun üzerinde satış yaptı, sanatçı yaptığı müziklerle fark yarattığını bir kez daha tescilledi.

 

Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerine müzik yapmak istiyor

Michael Nyman, İstanbul konseri öncesi yaptığı açıklamada “Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini izledim ve çok beğendim. Eğer konserime gelir, müziklerimi beğenir ve benimle çalışmak isterse onun filmleri için keyifle müzik yaparım” dedi. Sanatçı, geçmişte yaptığı bir söyleşide; 60’lı yıllarda ülkemizi dolaştığını ve çok etkilendiğini, hayalinin ise Boğaz’da bir ev satın alıp orada beste yapmak olduğunu söylemişti. Michael Nyman ,CRR’de vereceği konserde,  çok yönlü sanat anlayışı ve müziğinin büyüsüyle İstanbulluları farklı dünyalara sürükleyecek. 60.00, 50.00, 40.00, 30.00 TL olan konser biletleri CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’te!

 

Michael Nyman

Nyman, müzik dünyasında 1960’ larda “minimalizm” terimini icat ederek adını duyurmaya başladı. Henüz yirmili yaşlarında Birtwistle’ in 1969 yılında sahnelenen operası “Down By The Green wood Side”ın oratoryosunu besteleyerek müzik hayatındaki önemli başarılarından birini elde etti. 1976 yılında kurduğu grubu The Campiello Band, Nyman’ın tüm yaratıcılığını kullanarak 30 yıl boyunca yaptığı yeni denemeler ve ortaya çıkan kompozisyonlar bakımından önemli bir laboratuar niteliğindedir. Jane Campion’ un 1993 yapımı filmi The Piano’nun film müziklerini yapması ve bu albümün dünyada 3 milyonun üzerinde satış yapması Nyman’ın müzikleriyle fark yarattığını tescilledi. Nyman’in eserleri birçok farklı senfoni orkestrası, koro, kuartet tarafından   yorumlandı. Nyman, ayrıca dünyanın önde gelen koreografları için de eserler besteledi.

Nyman’ın müziklerini yaptığı filmlerden bazıları: Peter Greenaway ( Ressamın Kontratı – 1982, Sayılarla Boğulmak-1988 ve Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı, 1989), Jane Campion (The Piano, 1992), Volken Sclöndorrf (The Ogre, 1996), Neil Jordan (The End of the Affair, 1999), Michael Winterbottom (Wonderland, 1999 ve The Claim, 2000),  Laurence Dunmore (The Libertine, 2004)