'Moskova'da 18 Türk IŞİD'li yakalandı'

Rus Interfax haber ajansı Moskova’da sahte belgelerle yakalanarak gözaltına alınan 18 IŞİD üyesinin Türk olduğunu ve terör örgütleriyle bağlantılarının araştırıldığını duyurdu.

31 Mart 2016 Perşembe, 12:25
Abone Ol google-news

Interfax’ın kolluk kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde özel güvenlik biriminin 29 Mart’ta Moskova’da çeşitli adreslere yaptığı operasyonda 18 Türk vatandaşının gözaltına alındığı belirtildi.

Haber ajansına konuşan kaynak, “Gözaltına alınanlarda sahte evraklar bulundu. Gözaltına alınanların uluslararası radikal guruplar ve terör örgütleri ile bağlantıları olup olmadığı kontrol edilecek” açıklamasında bulundu.

Rus haber ajansı Ria Novosti ise Rus Özel Güvenlik Birimi FSB ile polisin ortak yaptığı operasyonda 18 kişinin IŞİD bağlantılı olarak gözaltına alındığını ve bunların çoğunluğunun Özbekistan’dan oldukları aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğunu ve üzerlerinde sahte evrak bulunduğunu yazdı.

Resmi olarak onaylanmadı

Ria Novosti’ye konuşan kaynak, “Operasyonda 18 kişi gözaltına alındı, üzerlerinde Türk vatandaşı ehliyeti bulundu. Operasyon verilerine göre bu grup tarafından üretilen sahte evrakların IŞİD’e katılmak için dikkat çekmeden Rusya’ya girip çıkmak için hazırlandığı görüldü” dedi.

Ria Novosti haberinin altına bu bilginin resmi kaynaklar tarafından onaylatılmadığı da özellikle belirtti.

Büyükelçilik açıklama yaptı

Öte yandan Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada olay ile ilgili kendilerine resmi bir bilgi gelmediğini medyada farklı haberlerin yer aldığını belirterek, “Bizde haberi Rus medyasından okuduk. Bize iletilmiş hiçbir resmi yazı yok. Bazı yerlerde 18 Türk vatandaşı derken bazı yerlerde ise içlerinde Türk vatandaşları var deniyor” açıklamasını yaptı.