Muhalifler ‘olağanlaştı’

MHP’de, 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları yerini olağan kurultay sürecine bıraktı.

10 Eylül 2016 Cumartesi, 23:46
Abone Ol google-news

MHP’de, 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları yerini olağan kurultay sürecine bıraktı. MHP’de 18 Mart 2018’de yapılacak olağan kurultay süreci 9 Ekim’de ilçe kurultaylarıyla başlayacakken, muhalifler de “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar” gerekçesiyle adaylık için olağan kurultayı bekliyor. Ancak partiden ihraç edilen genel başkan adayı Meral Akşener’in olağan kurultay sürecinde aday olması zor görünüyor. Akşener’in yeniden aday olması için Sinan Oğan örneğinde olduğu gibi partiye geri dönüş davası açması ve davanın da olağan kurultay sürecinden önce sonuçlanması gerekiyor.

 

Akşener’in partiye açtığı davanın sonuçlanmasının bir buçuk yıl kadar sürebileceği, bu nedenle de yeniden MHP’de genel başkan adayı olabilmesinin “zor olduğu” dile getiriliyor. Diğer genel başkan adayları, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ’ın ise “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle genel başkanlık yarışı için olağan kurultay sürecini” baz alacağı ifade ediliyor. Ancak üç aday, Türkiye’de OHAL’in kalkması ve 19 Haziran’daki tüzük kurultayına ilişkin açılan davanın sonuçlanması durumunda MHP’de yeniden “olağanüstü kurultay” gerçekleştirilebileceğini düşünüyor. Böyle bir durum söz konusu olursa olağanüstü kurultay yine gündeme gelecek.