"Muhterem zatı kınıyoruz"

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 10 Kasım'daki 'Kürt açılımı' görüşmelerinde yaptığı konuşmaya tepki göstererek "Öymen'in sözleri, Alevilere yönelik bilinçaltında kalan kini de ortaya çıkardığı için oldukça önemlidir" dedi.

12 Kasım 2009 Perşembe, 14:54
Abone Ol google-news

Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in, Alevilerin "yürek yaralarından" birini oluşturan Dersim katliamını onaylayan tutumunu kınadıklarını bildiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, "Dersim 38, Alevilerin ve vicdan sahibi yurttaşların hafızalarında, yüreklerinde bir yara, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de bir utanç olarak yerini almıştır. Öymen'in sözleri, Alevilere yönelik bilinçaltında kalan kini de ortaya çıkardığı için oldukça önemlidir" dedi.

Öymen'in sözünü ettiği Dersim isyanını hatırlamakta fayda olduğunu belirten Gümüş, bu isyanı şöyle anlattı:
"Aralık 1935'de Tunceli Kanunu çıkarılarak Dersim'in adı Tunceli olarak değiştirilir. Ocak 1936'da Elazığ merkezli bölge valiliği kurulur, başına Koçgiri şahini Abdullah Alpdoğan atanır. Tunceli yasak bölge ilan edilir, giriş çıkışlar özel izne tabi tutulur. Osmanlıdan bu yana yok saymaya ve asimilasyona maruz kalan Dersimli Seyit Rıza önderliğinde, insanlığına ve Aleviliğine bir kez daha sahip çıkarak onurlu bir mücadele verir. Mustafa Kemal'in manevi kızı Sabiha Gökçen'in de pilotlardan biri olduğu uçaklar yöreye bombalar yağdırır. 'Elazığ'da bekleyen beyaz donlu 6 bin Doğulu, Pertek'teki Singeç köprüsünün açılışına giden Mustafa Kemal'den Seyit Rıza'nın hayatını bağışlanmasını istemesin diye' her türlü hukuk ilkesini çiğneyerek, tatil günü, gece demeden, otomobil farlarının ışığı altında isyancıların davasını alelacele sonuçlandırılarak, Seyit Rıza ve altı arkadaşının idam hükmü 15 Kasım 1937'de Elazığ Buğday Meydanı'nda infaz edilir. Ölülerin bedenleri ise Elazığ'da dolaştırılır ve 'mezarları türbe olmasın diye' yakılır. On binlerce Dersimli katledilir, on binlercesi yurdun değişik yerlerine sürgün edilir."

Gümüş, Aleviler açısından yakın tarihin sayfalarının böyle "yürek yarası katliamlarla" dolu olduğunu ifade ederek "Maraş, Çorum, Gazi, Sivas-Madımak. Bu katliamlardan sorumluluğu olan devletten Aleviler ve demokratik kamuoyu vicdanları rahatlatacak açıklamalar beklerken Sayın Öymen, 'Yürek yarası Dersim'de nasıl isyanın bastırıldığını' övüne övüne anlatmıştır. Böylece de gerçek yüzünü göstermiştir" dedi.

Gümüş, şunları kaydetti:
"Alevilerin, bu ülkenin yüreği soldan yana yurttaşları ile birlikte laik, demokratik ve özgür bir ülkede yaşabilmemizin temel koşullarından birinin de bu katliamlardan dolayı devletin yüzleşmesinden geçtiğini biliyoruz. Daha 4 gün önce tarihin en görkemli gösterilerinden birisini Kadıköy meydanında gerçekleştirerek bu konuda ne kadar inatçı olduğumuzu dosta düşmana gösterdik. Muhterem zatı kınıyoruz ve yeni açıklamalarının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz."

 

CHP'Lİ ÖYMEN'E TEPKİ