Mullova İstanbul'a bir kez daha geldi

Ünlü virtüöz Viktoria Mullova, İtalyan şef Giovanni Antonini yönetimindeki Avrupa'nın önemli oda müziği topluluklarından Basel Oda Orkestrası ile dün akşam İş Sanat'ta muhteşem bir konser verdi.

03 Nisan 2011 Pazar, 13:00
Abone Ol google-news

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali de dahil dünyanın pek çok yerinde en prestijli orkestralar ve şeflerle konserler veren Viktoria Mullova, Basel Orkestrası’nın  Beethoven’ın 1 no’lu senfonisini seslendirmesinin ardından sahne aldı.

Mullova güçlü ve özgün  virtüözitesiyle Mozart’ın 3 no’lu keman konçertosu “Strassburg”u yorumladı. Performansının sonunda dakikalarca alkışlanan  Mullova seyircilerin ısrarlı alkışlarını karşılıksız bırakmadı ve yeniden sahne  alarak  J. S. Bach'ın 3 no’lu Do Majör Keman Sonatı'nın Adagio bölümünü  unutulmaz bir yorumla seslendirdi.
 
Henüz 21 yaşındayken Sibelius yarışmasında aldığı birincilik ödülünü takiben Tchaikovsky yarışmalarında üst üste kazandığı altın madalyalarla uluslararası bir şöhrete sahip olan Viktoria Mullova, İş Sanat sahnesinde olağanüstü virtüözitesi ve zarafetiyle bir kez daha göz doldurdu.
 
Barok ve klasik dönemdeki eserlerdeki başarılı yorumlarıyla tanınan, kurucularından olduğu Il Giardino Armonica adlı barok topluluğunun 1989 yılına kadar şefliğini üstlenen ve birçok ödüle sahip İtalyan şef Giovanni Antonini yönetimindeki Basel Orkestrası konserin ikinci bölümünde Beethoven’ın 2 no’lu senfonisini seslendirdi. Basel Orkestrası’nın Beethoven’ın  senfonik yaratıcılığının çizgisini belirleyen senfonisi olarak nitelendirilen 2 no’lu senfonisine getirdikleri yorum konserin doruk noktası oldu.