Murat Sabuncu ve Ahmet Şık Adalet Nöbeti'nde: Diz çökmeyeceğiz

Gazetemizin yayın politikasının hedef alındığı dava kapsamında asılsız ve akıl dışı iddialarla tutuklu bulunan avukatımız ve icra kurulu başkanımız Akın Atalay nezdinde tüm haksız tutuklamalara karşı çıkmak için avukatların Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başlattığı Adalet Nöbeti bugün 50. kez tutuldu. Nöbette, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve muhabirimiz Ahmet Şık konuşma yaptı. Tiyatro sanatçısı Genco Erkal da, Nazım Hikmet'in "Vatan" şiirini okudu.

15 Mart 2018 Perşembe, 13:19
Abone Ol google-news

<video:943069>

"Adalet nöbeti" 50'nci haftasında da devam etti. Adliyenin atriumunda biraraya gelen avukatlar ve gazeteciler daha sonra adliyenin C kapısına çıkarak burada basın açıklaması yaptı. Bu haftaki basın açıklamasını, geçen hafta tahliye olan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile muhabirimiz Ahmet Şık yaptı. 

"BİZLERE NEFES OLDUNUZ"

Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu, "Geçen hafta bu saatlerde, daha evvelki haftalarda olduğu gibi hep burayı hayal ediyorduk. Ertesi gün de yani cuma günü de gazeteye  geldiği zaman hemen alıp yakından fotoğraflarınıza bakıyorduk. Aslında baktığımız sizin fotoğraflarınız değil de Türkiyenin demokrasi ve hukuk arayışının fotoğrafıydı ve siz her hafta burda Akın Atalay'a avukat arkadaşımıza ve bizlere bir nefes oldunuz. Sizin dayanışmanız biliyoruz ki sadece bizler için değildi, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere tutuklu olan herkes için bu dayanışmayı gösterdiniz. Avukatlar bizim için birer nefes kaynağı oldu ve Türkiye için de nefes kaynağısınız. Kimseyi ayırmadan herkes için hukuk istediniz. İyi ki varsınız, çok teşekkür ediyorum. İnşaallah yarın Akın Atalay'ı da oradan alacağız" dedi.

"DEVLETTEN HUKUKU ÇIKATTIĞINIZDA ELİNİZDE KALANIN ADINA DEVLET DEĞİL ÇETE DENİR"

Daha sonra söz alan Ahmet Şık "50 haftadır her türlü baskıya ve engellemeye karşı adalet dediniz. Tutuklu avukatlar şahsında Türkiye'nin cezaevlerine haksız yere kapatılan gazeteciler, hukukçular, akademiyenler,siyasetçiler ve tüm yurttaşlar için adalet dediniz. Devletten hukuku çıkarttığınızda elinizde kalanın adına devlet değil çete denir. İşte böyle bir faşizm döneminin simgesi haline dönüşen Silivri Hapishanesi'ndeyken sesiniz bize güç veriyordu" dedi. Şık, "Hapisteyken de özgürdük ki şimdi sadece serbest bırakıldık. Sesimiz adalet arayışında olan, hukukun üstünlüğüne olan inancını yitirmeyen, umutla bekleyen bütün insanlara mücadele gücü versin diye buradayız" dedi. Adaletin varlığıyla değil, yokluğuyla kendini gösterdiğini dile getiren Şık, Akın Atalay'ın kendisi gibi haksızlığa ve komploya uğrayan birçok kişiyle birlikte halen hapiste olduğunu söyledi. Şık, "Haksızlığa göz yummanın adaletsizliğe ve suça ortak olmak anlamına geldiğini bilen bizler, dilsiz şeytan olmayı reddetmeye devam edeceğiz. Yalanlarınız üzerine kurulu saltanatınız hakikatin ağırlığına dayanamayacak. Haksızlıkla, komployla, demokrasiyi boğmaya çalışanlara itiraz ettiği için hapsedilen son kişiyi de aramıza katana kadar susmayacağız" diye konuştu.

"GÖRMEYENİN GÖZÜ, DUYMAYANIN KULAĞI, KONUŞMAYANIN SESİ OLACAĞIZ"

Şık son olarak, "Gazetecilik yaptığımız için hapsedilmemize karar verenlere daha önce söylediklerimizi tekrarlayalım; Karanlığa teslim olmayacağız. Boyun eğip diz çökmeyeceğiz. Görmeyenin gözü, duymayanın kulağı, konuşmayanın sesi olacağız" dedi. Nöbette avukat Sevin Şeker de bir konuşma yaptı. Avukat Kemal Aytaç da tutuklu olan eski HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a selam göndererek  "Görevden alınan Van belediye bakanı Av Bekir Kaya 1,5 yıldır Silivri cezaevinde Av Selahattin Demirtaş 1,5 yıldır Edirne cezaevinde tutuklular bu melektaşlarımızla ilgili hukuksuz uygulamaları kınıyor son verilmesini istiyoruz. Adalet nöbeti olarak kendilerini selamlıyor dayanışma duygularımızı iletiyoruz." dedi ve önceki gün vefat eden avukat Kudret Yıldırım'ı da andı.

Daha sonra tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Nazım Hikmet'in "Vatan" şiirini okudu.