Mustang'e Fransa'nın Oscar'ından dört ödül birden

Fransız ‘Oscar’ı Cesar’ların dördünü alan Deniz Gamze Ergüven, törende Can Dündar ve Erdem Gül’ün serbest bırakılma sevincini paylaştı.

27 Şubat 2016 Cumartesi, 22:53
Abone Ol google-news

Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi Mustang, Cesar Sinema Ödülleri’nden dördünü kucakladı. Karadeniz Bölgesi’nde Türkçe çekilen Mustang, kırsal kesimde yaşayan genç kızların ‘özgürlük mücadelesi’ni eleştirel bir gözle ele alıyor. Bu akşam ‘En İyi Yabancı Film’ dalında Oscar ödülü heyecanı da yaşayacak film, Paris’teki Chatelet Tiyatrosu’nda önceki akşam yapılan törende, ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Montaj’ ve ‘En İyi Müzik’ ödüllerine değer görüldü.

Törende bir konuşma yapan Ergüven, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcimiz Erdem Gül’ün Anayasa Mahkemesi kararı ile 92 gün sonra serbest bırakılmalarından duyduğu sevinci de izleyicilerle paylaşarak, ‘Fransa’da LeMonde gazetesi neyse, Türkiye’de de Cumhuriyet odur’ ifadesini kullandı. Gecede ABD’li aktör Michael Douglas’a da ‘Cesar Onur Ödülü’ verildi. Yarışmanın ‘en iyi film’ ödülünü, yönetmenliğini Philippe Faucon’un yaptığı ‘Fatima’ isimli film alırken, en iyi yönetmen ödülünü ise ‘Trois Souvenirs De Ma Jeunesse’ (Gençliğimin Üç Hatırası) filmiyle Arnaud Desplechin aldı.