NATO IŞİD'e karşı koalisyona katılacak

Brüksel'de toplanan NATO zirvesi sona erdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı açıklamada IŞİD'e karşı koalisyonda yer alacaklarını bildirdi.

25 Mayıs 2017 Perşembe, 23:15
Abone Ol google-news

Brüksel'de toplanan NATO zirvesinden sona erdi. NATO karargahında düzenlenen Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun ŞİD'e karşı kurulan koalisyonda yer alacağını belirtti.

Stoltenberg, Fransa ve Almanya'nın yeni bir çatışmaya dahil olma konusundaki çekincelerine rağmen, resmi olarak bugün üzerinde anlaşılan kararları açıklamış ve "Bu, NATO'nun terörizme karşı mücadelesine bağlılığı hakkında güçlü bir mesaj verecektir" demişti. Stoltenberg, bu kararın istihbarat toplama çalışmaları ve askeri keşif uçuşlarının daha sık gerçekleştirilmesini kapsadığını söylemiş, ancak NATO'nun çatışmalara girmeyeceğini kaydetmişti. NATO, mevcut durumda IŞİD karşıtı operasyonlara keşif uçaklarıyla destek sağlıyor. Dolayısıyla bu adımın daha çok sembolik bir anlam taşıdığı belirtiliyor.