NATO ve Rusya arasındaki buzlar eriyor

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Dimitri Rogozin, 6 Şubat'taki Münih Güvenlik Konferansı'nda, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ve Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey İvanov dondurulan işbirliğinin yeniden canlandırılmasını ele alacak.

26 Ocak 2009 Pazartesi, 16:24
Abone Ol google-news

NATO ve Rusya arasında Gürcistan'daki savaş nedeniyle dondurulan ilişkilerin yeniden canlandırılması çabalarında sona yaklaşıldı.

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Dimitri Rogozin, 6 Şubat'taki Münih Güvenlik Konferansı'nda bir araya gelecek olan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ve Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey İvanov'un geçen yıl ağustos ayında dondurulan işbirliğinin yeniden canlandırılmasını ele alacaklarını bildirdi.

NATO dışişleri bakanlarının aralık toplantısında Rusya ile ilişkilerin kademeli şekilde tamir edilmesi konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü (ISAF) 11 Ağustos 2003 tarihinden beri yöneten NATO, özellikle Pakistan üzerinden yaptığı sevkıyatın son dönemde sıkça saldırılara hedef olması üzerine Rusya ve Orta Asya cumhuriyetleriyle işbirliği arayışlarını yoğunlaştırmıştı.