"N.Ç dörtten fazla ameliyat oldu"

13 yaşında 26 kişinin tecavüzüne uğradı. Açılan dava 8 yıl sürdü. Mahkeme 'sanıklarla kendi rızasıyla birlikte oldu' dedi, Yargıtay da bu kararı onadı. Ancak hiç bilinmeyen bir gerçek bugün ortaya çıktı. Zanlılarla kendi rızasıyla birlikte olduğu söylenen N.Ç, devlet korumasına alındıktan sonra defalarca ameliyat olmuştu. Çünkü oturmakta dahi güçlük çekiyordu.

02 Kasım 2011 Çarşamba, 15:04
Abone Ol google-news

Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Kahraman Eroğlu'na telefonla ulaştığımda Van'daki deprem bölgesinden henüz döndüğünü öğrendim.

Yardım çalışmalarına katıldıktan sonra döndüğü İstanbul'da Yargıtay'ın çok tartışılan kararını öğrenmişti. Ne düşündüğünü sorduğumda, çoğu babası ve dedesi yaşındaki 26 kişinin tecavüzüne uğrayan N.Ç’nin “kendi rızasıyla ilişkiye girdiği” yönündeki mahkeme kararının Yargıtay tarafından da onanmasına büyük tepki gösterdi ve korkunç gerçeği açıkladı. Eroğlu, olayın yaşandığı tarihte çocuğu korumaya aldıklarını ve uğradığı tecavüzler nedeniyle N.Ç’nin dörtten fazla ameliyat olduğunu ilk kez söyledi.

Tüm Türkiye’nin kanını donduran tecavüz olayının ardından açılan davada mahkeme N.Ç’nin erkeklerle kendi rızasıyla birlikte olduğuna karar vermiş, Yargıtay da bu kararı onamıştı. Mahkemelerin bu kararları kamuoyunda büyük tepki yaratırken olayın yaşanmasının ardından N.Ç’yi koruma altına alan dönemin İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Kahraman Eroğlu açıklama yaptı.

Hürriyet'in haberine göre; Kahraman Eroğlu şunları söyledi: “Ben o dönemde İstanbul  İl Sosyal Hizmetler Müdürüyken uğramış olduğu vahşet neticesinde o dönemki Bakan Hasan Gemici ve sonrasında Güldal Akşit  tarafından çocuğa sahip çıkmamız istendi. İstanbul’da kaldığı sürece çocuğu sahip çıktık”

Konuşurken adeta sesi titreyen Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Uğradığı tecavüzler neticesinde bize ilk geldiği zaman oturmakta güçlük çekiyordu. Dörtten fazla ameliyat oldu. Geceleri uyuyamıyordu. Büyük bir travma yaşıyordu. Tabi bu yaşadığı travmayı kolay kolay atlatamaz. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak yardım aldı, tedavi gördü.

Tekrar okula kayıt yaptırdık. Adını değiştirerek okula gidip geldi. İyi bir eğitim aldı. Ortaokulu başarıyla bitirdi. Çok güzel şiir yazıyordu. Öyküler yazıyordu. Eminim ileride bunları kitaplaştıracak.

Daha sonra yaşı dolunca yurttan ayrıldı. İşe girdi, kendisine ev tuttu, iyi bir hayata başladı.

Kendisiyle görüşmeye devam ediyoruz. Arada bir beni arar. Bana ‘baba’ diye hitap eder. En son iki ay önce bana uğramıştı.

Yargıtay’ın kararına.çok üzüldüm 13 yaşındaki bir çocuğa ‘kendi rızası ile birlikte oldun’ demek anlaşılacak bir karar değil.

Daha korunması gereken bir yaşta böyle insanlık dışı bir olaya maruz kalmasını, kendi rızası ile nitelemek skandaldır.

Adalet Bakanlığı ve Aile Bakanlığı’nın bu duruma tepki göstermesi sahip çıkması iyi bir gelişme. 13 yaşındaki N.Ç’ye yapılan haksızlığa bakan Fatma Şahin’in tepki göstermesine sevindim.

Benzer durumların önlenebilmesi için çocukları koruma yasalarının tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Aile çocuğu koruyacak durumda değilse ailenin güçlendirilmesi gerekiyor. Korumuyorsa aile hakkında dava açılıp çocuğun alınması sağlanabilir.

Bu karardan sonra N.Ç eminin çok üzülmüştür yine bir utanç yaşamıştır.”