Niğde'de büyük patates krizi!

Türkiye genelindeki üretimin yaklaşık yüzde 17’sine sahip olan Niğde'de depolarda patates için kritik sürecin başladı.

21 Şubat 2021 Pazar, 12:26
Abone Ol google-news

Türkiye’nin en çok üretiminin yapıldığı Niğde ve Nevşehir, Aksaray, Konya'da patates için kritik süreç başladı. Acil önlem alınmazsa patates depoda çürüyecek. Bazı depolarda patateslerin çillenmeye başladığı açıklandı. 

1 LİRAYA MAL OLAN PATATES 60 KURUŞA BİLE SATILAMADI 

Bu yıl patates üreticilerinin 1 liraya mal ettiği patatesi 60 kuruşa bile satamadı. Sadece Niğde ve Nevşehir’de 500 bin tona yakın patatesin depolarda alıcı bekliyor. Mart ayına kadar depolardaki patates satılmazsa depolarda çürüyecek.  Üreteci ise mağduriyet yaşayacak.

ÇİMLENME BAŞLADI 

Bazı depolarda çillenme başladığını belirten üreticiler patatesin kısa bir süre daha muhafaza edilebileceğine dikkat çekti. Öte yandan bazı köylerde patatesler hayvan yemi olarak tüketilmeye başladı. 

"30 YILDIR BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞMADIK"

Çiftlik ilçesi ile merkeze bağlı Gölcük  Edikli, Orhanlı, Konaklı, Kiledere, Alay, İnli, Bozköy, Azatlı, Divarlı, Ovalıbağ, Aktaş, Bağlama kasabaları ve Hasaköy, Tırhan, Ağçaşar, Hüyük, Kula  köyleri   başta olmak üzere Misli ve Melendiz ovasında üretilen ürünler depoda kaldı. 

Patates üreticileri, “Biz 30 yıldır böyle bir durum yaşamadık. Üret dediler ürettik, maliyetine satamadık. Ürün elimizde kaldı. Çürümeye az kaldı. Bir an önce iktidar sesimizi duyup bize yardımcı olsun” dediler.