O generali açıkladı

Meral Akşener’in eski Genelkurmay 2. Başkanı Bir tarafından söylendiği iddia edilen “Ayağını denk alsın, yoksa yağlı kazığa oturturuz” mesajını gönderen generalin ismini söylediği öğrenildi.

08 Mayıs 2012 Salı, 06:38
Abone Ol google-news

Refahyol hükümetinin İçişleri Bakanı, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, 28 Şubat soruşturmasında tanık sıfatıyla ifade verdi.

28 Şubat sürecinde tutuklanan eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir tarafından, “Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz” mesajıyla tehdit edildiği öne sürülen ancak o tehdidin Bir’den gelmediğini açıklayan Akşener’in ifadesinde o generalin ismini söylediği öğrenildi.

Yok yok yok

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında, Refahyol hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev yapan TBMM Başkanvekili Akşener soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin daveti üzerine Ankara Adalet Sarayı’na geldi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, ilk olarak Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen ile bir süre görüşen Akşener, daha sonra 2,5 saat Bilgili’nin 28 Şubat sürecine ilişkin sorularını yanıtladı. Akşener, adliyeden ayrılırken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Sayın savcı, Batı Çalışma Grubu’na yönelik bazı bilgiler sordu, ben de bu bilgileri kendisiyle paylaştım bu kadar” dedi. “28 Şubat sürecinde sizi tehdit eden generalin ismini açıkladınız mı?” sorusuna, “Yok, yok, yok” yanıtını veren Akşener makam arabasıyla adliyeden ayrıldı.

Alınan bilgiye göre Akşener, 2,5 saatlik ifadesi sırasında, Batı Çalışma Grubu’nun faaliyetlerine ve Bülent Orakoğlu’nun başkanlığındaki Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın ele geçirdiği BÇG belgelerine ilişkin soruları yanıtladı. Akşener’e, kamuoyunda 28 Şubat kararları olarak bilinen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarıyla ilgili de sorular sorulduğu öğrenildi. 28 Şubat sürecinde bir generalin, Akşener’e iletmesi için İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Teoman Ünüsan’a söylediği iddia edilen, “Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz” sözleri hafızalara yer etmişti. Akşener’in, savcılık ifadesi sırasında ilk kez o generalin ismini de açıkladığı öğrenildi.

Savcılık o ismi açıkladı

Akşener’in, daha önce bazı röportajlarında söylediği gibi, kendisini tehdit eden kişinin soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir olmadığını ifade ettiği öğrenildi. Savcılık kaynakları da Akşener’in generalin ismini verdiğini doğruladı ancak işlem yapılması ihtimali nedeniyle isim açıklamadı.
 

Kazıklı voyvoda

28 Şubat’a ilişkin Vatan gazetesinde yer alan Bilal Çetin’in yazı dizisinde, “yağlı kazık” tartışmalarının, bazı sivil polislerin Genelkurmay’daki giriş çıkışları, üst rütbeli subayların hareketlerini izlemekte olduğunun fark edilmesiyle başladığı anlatıldı. Bunun üzerine, dönemin Çevik Bir’in, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Ünüsan’a Akşener’e aktarması için “O kadına söyle, ayağını denk alsın. Emniyet istihbaratına sahip olsun, hareketlerine konuşmalarına dikkat etsin. Emniyet istihbaratının neler çevirdiğini biliyoruz. Söyle o kadına, gelirsek onu ve avanesini İçişleri Bakanlığı’nın önünde yağlı kazığa oturturuz” dediği iddia edildi. Akşener’in bunun üzerine Köşk’ten randevu alarak görüştüğü Cumhurbaşkanı Demirel’in “Ben olayı tahkik ederim” diyerek, Akşener’in konuyu kamuoyuna aktarmasına engel olduğu ifade edildi. Akşener, Vatan gazetesinden Deniz Güçer’e verdiği röportajda ise “Çevik Bir değildi. Bu şahsın adını hiç söylemedim. Nedeniyse eşinin ve çocuklarının kamuoyu karşısında mahcup olmalarını istemeyişim” dedi.

Ancak Akşener, daha sonra 2005’te bu ismin Sanver olduğunu doğruladı. Aynı dönemde, Akşener’in, gönderilen mesaja karşılık, “Söyleyin ona, ben Balkanlıyım. Kazık deyince aklıma Balkanlı olan Kazıklı Voyvoda geldi. Kazıklı Voyvoda’yı da iyi tanırız. Ama unutulmasın ki, Kazıklı Voyvoda da bir homoseksüeldi” dediği iddia edilmişti.
 

İçişleri Bakanı

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, 28 Şubat döneminde RefahYol Hükümeti’nde İçişleri Bakanlığı yapıyordu. O dönemle ilgili dün savcının 2,5 saat boyunca sorularını yanıtlayan Akşener, daha sonra makam arabasıyla Ankara Adliyesi’nden ayrıldı.
 

Çetin Sanver kimdir?

Akşener, 28 Kasım 2005’te Sabah gazetesinde Balçiçek Pamir’le yaptığı röportajda, kendisini tehdit eden generalin dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Korgeneral Çetin Sanver olduğunu söylemişti. Pamir’in sorularına Akşener şu yanıtları vermişti:

Soru: 28 Şubat’tan hafızamızda kalan sizi yağlı kazığa oturtmakla tehdit eden üst düzey bir asker. Çevik bir olduğu yazıldı, siz reddettiniz. Kimdi o?


Yanıt: Çevik Bir değildi. Ben zaten o yazıları tekzip ettim. Hakkaniyetli bir insanım ben. İşin garibi o dönem balans ayarı yapmaya kalkan paşaların başında Çevik Bir vardı ve bugünkü haline bakın.

Soru: AKP’nin İsrail ve Amerika’daki Yahudi lobisiyle iletişimini sağlayan bir danışman modeli olarak karşımızda.


Yanıt: Çevik Bir AK Parti’nin danışmanı mı? Bilmiyordum. Aslında bunu ilk sayın Ilıcak yazdı. Bunlar Refah deneyiminden sonra bir takım ısınma turları için yurtdışını gezmeye başladılar. Bu turları Mesut Yılmaz’ın teyze oğlu Kutman organize etti. Kutman Çevik Bir’den rica etmiş, yabancıları ikna etsin diye. Bir de dünyayı dolaşıp ‘Biz darbe yapmayacağız bunlara güvenin’ dedi. Kutman kendi açıkladı zaten.

Soru: Çevik Bir o dönem emekli değil miydi?


Yanıt: Evet ama önemli çevrelerde gücü vardı.

Soru: Bir, AKP’nin resmi danışmanı mı peki?


Yanıt: Resmi, gayri resmi bilemem. Bir taraftan 28 Şubat’ta balans ayarı yapacaksınız, bir taraftan mülteci kovalayacaksanız. Bir iktidar sizin yüzünüzden yıkılacak. Sonra o iktidardaki kişiler başka bir yapılanmayla tekrar iktidar olacak ve siz çıkıp bütün yabancı gazetelere bu iktidarı öven konuşmalar yapacaksınız. Ne demek bu? İrtica korkularınıza ne oldu? İslami rejim paranoyalarınız nerede kaldı? Ne oldu o gün hissettiklerinize. Sadece Çevik Bir değil, Atilla Kıyat için de bu sözlerim. Madem bu kadar demokrattınız beyler niye balans ayarı yaptınız? Niye 28 şubat oldu? Çok şaşırıyorum olup bitenlere. Bu isimler 28 şubatla övünenler değil miydi yani?

Soru:Peki dönelim yağlı kazık tehdidine. Kim söyledi? Niye açıklamıyorsunuz?... Korgeneral Çetin Sanver miydi?

Yanıt: Evet O’ydu. Bana gelen bilgiler bu arkadaşı gösteriyor. Gereken cevabı aldı zaten.”