Obama ilk emrini verdi

Yemin ederek dün göreve başlayan ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk icraatı, Guantanamo'daki savaş suçları mahkemelerinin askeri savcılarına, karara bağlanmamış davaların 120 gün süreyle durdurulmasını istemeleri emrini vermek oldu.

21 Ocak 2009 Çarşamba, 07:17
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama'nın emri doğrultusunda, Guantanamo'da karara bağlanmamış 21 davayla ilgili işlemler durdurulacak. Bu davalar arasında, 11 Eylül saldırılarını düzenlemekle suçlanan 5 tutuklunun idamını isteyen dava da bulunuyor.

Savcıların hakimlere yazılı taleplerinde, söz konusu davalarla ilgili işlemlerin durdurulmasının, "adaletin çıkarına" olduğu belirtilirken, savcı Clay Trivett'in yazılı talebinde, "yeni göreve başlayan başkan ve yönetiminin, genel anlamda askeri komisyon sürecini ve özel anlamda askeri komisyon önünde bekleyen henüz karara bağlanmamış davaları gözden geçirmelerine izin vermek için Savunma Bakanı, Başkanın emriyle Başsavcıya, karara bağlanmamış tüm davaların 120 gün ertelenmesini istemesini salık verdi" ifadesi kullanıldı.

Guantanamo'daki askeri mahkeme hakimlerinin bugün savcıların talebiyle ilgili karar vermesi bekleniyor.

Barack Obama, ABD'nin insan hakları geçmişinde bir leke olarak görülen Guantanamo kampını kapatacağı sözünü vermişti.

İnsan hakları savunucuları ve askeri savunma avukatları Obama'ya, askeri komisyonlar olarak bilinen özel mahkemeleri durdurması ve buralarda görülen davaları Amerikan mahkemelerine taşıması çağrısında bulunmuşlardı.

2002 yılı ocak ayında açılan Guantanamo kampında hâlâ 245 yabancı tutuklu bulunuyor.