Obama'nın yeni teşvik paketi

ABD Başkanlığı görevini 24 Ocak'ta devralacak Barack Obama, 310 milyar dolarlık vergi kesintisini kapsayan kapsamlı bir ekonomik teşvik paketini hayata geçirmeyi planlıyor.

05 Ocak 2009 Pazartesi, 11:06
Abone Ol google-news

Demokrat Partili yetkililer, Barack Obama'nın, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti'nin ve Cumhuriyet Parti'nin liderleriyle vergi indirimi ve teşvik paketi planını bugün görüşmeyi düşündüğünü söylediler.

Obama'nın bir yardımcısı, 775 milyar dolarlık olması düşünülen ekonomik paketin yaklaşık yüzde 40'ına denk düşen 310 milyar dolarlık kısmının, iş adamları ve orta sınıf için vergi indirimi şeklinde olacağını belirtti.

Bu arada, San Francisco Fed Başkanı Janet Yellen, Amerika Ekonomi Derneği'nin yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, ''bugün karşı karşıya olduğumuz finansal ve ekonomik fırtına, ciddi biçimde durgunluğun süresinin uzaması riski yaratıyor'' dedi.

Kapsamlı mali teşvik paketini desteklediğini söyleyen Yellen, Fed'in kredi akışını düzeltme çabalarına rağmen, ekonomik zayıflığın süresinin uzaması olasılığı bulunduğunu ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Lucas Papademos da, Avro Bölgesi'nde ekonomiyi desteklemek ve deflasyonu önlemek için daha fazla faiz indirimine ihtiyaç olabileceğini ifade etti.