ODTÜ Sinema Topluluğu’ndan Cem Yılmaz’a çağrı: Amfilerimizi size açıyoruz

Geçtiğimiz günlerde son projesi Karakomik Filmler ile gündeme gelen komedyen Cem Yılmaz MARS Grubu’nun Kurumsal İlişkiler Direktörü Aslı Irmak Acar’ın kendisi için kullandığı “Cem Yılmaz olmazsa, başka Cem Yılmazlar çıkar” ifadesine sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Bu yaşananlar üzerine ODTÜ Sinema Topluluğu facebook sayfası üzerinden Cem Yılmaz’a açık çağrı yayınladı.

31 Aralık 2018 Pazartesi, 11:11
Abone Ol google-news

“Ben filmimi 10 lira kardeşler mısır da bedava der yine gösteririm” ifadelerini kullanan Cem Yılmaz,Türkiye’de sinema biletlerini 15 lira yapmayı teklif ettiğini de belirtti.

<haber-dikey:1186481,1186197,1186056>

Bu yaşananlar üzerine ODTÜ Sinema Topluluğu facebook sayfası üzerinden Cem Yılmaz’a açık çağrı yayınladı. “Bağımsız film ve salonların ayakta durabilmek amacıyla verdikleri mücadeleler görmezden gelinirken bugün kâr çatışması üzerinden yaşanan bu mesele ne kadar “halkçı” bir mücadele olarak ele alınabilir bilemiyoruz” ifadelerini kullanan ODTÜ Sinema Topluluğu, filmini vizyona sokmayan Cem Yılmaz’a çağrıda bulunduklarını belirtti.

“ODTÜ Sinema Topluluğu olarak, size tekelleşen salonlara alternatif olarak amfilerimizi açıp burada öğrencilerle birlikte filminizi gösterme/ üzerine sohbet etme imkanı vermek isteriz” diyen öğrenciler Cem Yılmaz’a “Var mısınız?” diye sordu.

Cem Yılmaz’a yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de 884 sinema salonuna sahip Mars Group ve ‘büyük’ yapım şirketleri arasında son dönemde promosyonlu bilet fiyatları üzerinden çıkan anlaşmazlıklar sürüyor. Anlaşmanın sağlanmaması durumunda Necati Akpınar ve Yılmaz Erdoğan’lı BKM, Şahan Gökbakar’ın Çamaşırhane Film’i, Cem Yılmaz’ın Fikir Sanat’ı gibi yapım şirketleri, filmleri vizyona sokmayacaklarını duyurdu. Sinema sektöründe son yıllarda ivme kazanan tekelleşme sürecine dair yıllardır söz söylenmekte. Bağımsız film ve salonların ayakta durabilmek amacıyla verdikleri mücadeleler görmezden gelinirken bugün kâr çatışması üzerinden yaşanan bu mesele ne kadar “halkçı” bir mücadele olarak ele alınabilir bilemiyoruz. Nitekim, zamanında Kapalı Gişe: Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı belgeselinde de ele alınan bu konunun ODTÜ Sinema Topluluğu olarak her zaman farkındaydık.

Mars Group’un “Yeni Cem Yılmazlar çıkarırız” lafına istinaden “Türkiye’de sinema biletini 15 lira yapmayı teklif ediyorum” diyen ve filmini şu an vizyona sokmayan Cem Yılmaz’a çağrıda bulunuyoruz. ODTÜ Sinema Topluluğu olarak, size tekelleşen salonlara alternatif olarak amfilerimizi açıp burada öğrencilerle birlikte filminizi gösterme/ üzerine sohbet etme imkanı vermek isteriz. Var mısınız?”

<haber-yatay:1184084,1183635>