Oktay Vural'dan başbakan Erdoğan'a Mal varlığı tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bildirimde bulunduğu mal varlığını güncellemeyi unuttuğunu ileri sürerek, "Başbakan'ın bir evi bile yokmuş. Keşke TOKİ'nin yaptığı evlerden birine girse de ev sahibi olsa" dedi.

04 Temmuz 2014 Cuma, 18:32
Abone Ol google-news

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermelerinden sonra iktidarın MHP'ye saldırılarının arttığını savundu.  AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in, muhalefet partileri için "60'ını toplasan sıfır eder, kelin ilacı olsa başına sürer, bunların tabanları koyun mu?" gibi çirkin ve kibirli ifadeler kullandığını anlatan Vural, "Bu sözler millete hakarettir. Ağır ol da sana molla desinler. Bu ne böbürlenme, bu ne büyüklenmedir. Bu lafları eden, ne siyasi ahlaka ne demokrasiye ne çok partili hayata inanıyor demektir. Bu lafları edenin tek inancı tek parti, tek adam ve oligarşidir" diye konuştu.

Çelik'in bu sözlerle haddini aştığını savunan Vural, "Sen kim oluyorsun da partileri ve onlara oy verenleri sıfır olarak görüyorsun. Bunlar dolarları değil, milleti de sıfırlıyorlar. Asıl sıfır olan ve sıfırlanacak olan sizin zihniyetinizdir" dedi.  Vural, Başbakan Erdoğan'ın, adaylığını açıklamak için terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'dan gelecek haberleri beklediğini öne sürerek, "Biz bir aday çıkardık sen de aday çıkardın. Sen boş kağıda imza attın. Sen Erdoğan'ın mı, milletin mi vekilisin, önce onu açıkla" diye konuştu.

Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'ın Yüksek Seçim Kurulu'na mal beyanında bulunduğunu da anımsatarak, şunları söyledi:

"Mal varlığı bildirimini güncellemeyi unutmuş. Malına mal katanlar, mallarını sıfırlamışlar. Sıfırlanan dolarlar nereye gitti? Başbakan’ın bir evi bile yokmuş. Keşke TOKİ’nin yaptığı evlerden birine girse de ev sahibi olsa. Millet evsiz Başbakan'a yardım eder. Mağduriyet içinde fakru zaruret içinde. Ne kadar kira ödüyordur kim bilir? Bu seçim kampanyasında, 'Başbakana bir ev' kampanyası da başlatabilirler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken 'Bütün servetim bu yüzük' demişti. Yüzüklerin efendisi oldu." 

Başbakan Erdoğan'ın, "Demokrasi siyasetin üzerinde olsun diyorlar. Bu, halkın taleplerinin üstünde olsun demektir" dediğini de anlatan Vural, demokrasinin milletin talepleri, tercihleri ve arzuları istikametinde yönetim olduğunu belirtti. Vural, "Bu zihniyet kendini milletin üzerinde görüyor. Bu zihniyet diktacı bir zihniyettir. Netice itibariyle Tayyiban rejimi istiyor" dedi.

AK Parti ve Erdoğan'ın, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığından rahatsız olduğunu iddia eden Vural, "Dünyayı merkezine oturtan Erdoğan'a göre kendisi dışında herkes siyaset dışıdır. Ekmeleddin Bey'in adından niye rahatsız oluyorsun? Ekmeleddin Bey’in makul ve makbul aday olması, çatışmadan uzak, polemiğe girmemesi, hukuk devletini sahiplenmesi, dürüst olması Erdoğan'ı korkutmuş. Parayla, güçle makamla insanları ezeceğini mi düşünüyorsun? İhsanoğlu milletin cumhurbaşkanı olmaya geliyor. Logolar hazırlasan, şarkılar türküler hazırlasan ne olur" diye konuştu.

Erdoğan'ın seçim kampanyası logosunu da ABD Başkanı Barack Obama'nın 2008 başkanlık seçimindeki logosuyla birlikte yorumlayan Vural, "Logodaki 'O' Obama da, bizdeki 'O' Orçun mu? Obama'ya bağlılığını bildiriyor. Başbakan'ın adı Orçun olmadığına göre iki ihtimal var. Ya 'sıfırladığım paraları ihya etmek için Cumhurbaşkanlığına talibim' ya da 'milyar dolarları sıfırlamak için geliyorum'. Yol da daha önce yolsuzluk yaptığını ifade ediyor" dedi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, çözüm sürecine ilişkin yasa tasarısının Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde teşvik paketi olduğunu iddia etti.  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın, paketin terör örgütüne yönelik teminat olduğunu ifade ettiğini anlatan Vural, "Dağdaki teröriste siyaset yolu açmak istemektedirler. AKP, PKK’yı politik terörist olarak Doğu ve Güneydoğu'da meşrulaştırmak istemektedir. Erdoğan, 'terörist başına özgürlük, Kürdistan'a özerklik taahhüdünün arkasındayım' mesajı vermektedir" ifadesini kullandı.

Vural, cumhurbaşkanı adayları İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın da mal varlıklarına ilişkin değerlendirme yapmasının istenmesi üzerine, İhsanoğlu'nun evi olduğunu söyledi. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 10 yıl İKÖ Genel Sekreterliği yaptığını anımsatan Vural, "Dürüst bir insan. Yozgat’taki varlığını da Bozok Üniversitesi'ne bağışlamış" dedi.

Milletin Başbakan Erdoğan'ın gizli ortaklıklarını bildiğini öne süren Vural, "Başbakanın mal varlığıyla ilgili yedieminler vardır diye düşünüyorum. Bir de 500 bin lira alacağı varmış. Alacağını yeniden yapılandırsa iyi olur" diye konuştu.
Oktay Vural, IŞİD tarafından rehin alınan TIR şoförlerinin serbest bırakıldığının, ancak diplomatların halen rehine olduğunun ifade edilmesi üzerine, "Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüşüyor galiba. Mutlu haberi paylaşacaktır muhtemelen. Karşılama törenine de gidecektir" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir terör örgütü tarafından tehdit edildiğini, devletin varlığının kin besleyen insanları caydıramadığını ifade eden Vural, "İnşallah bir an önce ailelerine kavuşurlar. Bu insanlarımızı IŞİD’e teslim edenin AKP dış politikası olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.