Ölenlerin sayısı 300'ü aştı

Suriye'de, dünden bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Şam'da rejimin üst düzey yöneticilerinin hayatını kaybettiği saldırılar, rejimin de muhaliflere yönelik şiddeti artırmasına neden oldu.

19 Temmuz 2012 Perşembe, 09:15
Abone Ol google-news

Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu'nun toplantıda olduğu sırada burada meydana gelen patlamada, aralarında Savunma Bakanı Davud Racha ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eniştesi Asıf Şevket'in de aralarında bulunduğu 5 kişi ölmüştü.

Bu olayın ardından, Şiilerin çoğunlukta olduğu Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenaze törenine katılan kalabalığa yönelik şiddetli saldırıda en az 100 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Cenaze törenindeki saldırı dışında, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ordusunun muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda Şam ve kırsalında 106, Dera'da 18, Halep'te 19, İdlib'te 16, Humus'ta 18, Deyru'z Zor'da 11, Hama'da 8, es-Süveyda'da 3, Lazkiye'de 1, el-Heseke'de 1 olmak üzere ölü sayısının 201'e yükseldiğini duyurdu.

Suriye'deki muhalefet hareketlerinin başlamasından bu yana en kanlı günlerini yaşayan ülkede, bu rakamlara göre, dünden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısını toplamda 300'ü aştığı iddia edildi.

 

BM gözlemcileri: Suriye, barış yolunda değil

Suriye'de görev yapan BM gözlemcileri, Suriye'nin "barış yolunda olmadığını" söyledi. BM gözlemcilerinin başkanı Robert Mood, Suriye'nin başkenti Şam'da dün düzenlenen saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, son günlerde Şam'da şiddetin artmasının Suriye'nin "barış yolunda" olmadığını gösterdiğini belirtti.

Norveçli General Mood, "Suriye hükümetine dünkü saldırıyı kınadığımı ilettim. Tüm tarafları akan kanı durdurmaya ve her türlü şiddete son vermeye çağırıyorum" dedi. Mood, BM gözlemci misyonunun görev süresinin yarın, başkanlığının da birkaç gün içinde sona ereceğini hatırlattı.

 

'Esad Şam'ı helikopterlerle savunuyor'
 
Suriye'de dün intihar saldırısında Savunma Bakanı Davud Racha, Esad'ın eniştesi Asıf Şevket ve General Hasan Türkmani'nin öldürülmesi sonrasında çatışmalar devam ediyor. Başkent Şam'da Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar, hükümet binalarının bulunduğu bölgeye sıçradı. Esad rejimi başkentteki çatışmalarda muhaliflere karşı askeri helikopterler kullanıyor.
 

'İki tank imha edildi'

Muhaliflerin oluşturduğu Suriye Genel Devrim Konseyi, sabah erken saatlerinden bu yana başkent Şam'ın Meze semtinde ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ve bölgede şiddetli patlamaların meydana geldiğini iddia etti.

Konsey, Meze semtinde bulunan Bakanlar Meclisi yanındaki iki zırhlı aracın Özgür Suriye Ordusu tarafından imha edildiğini öne sürdü.

BM: Suriye barış yolunda ilerlemiyor

Suriye'de görev yapan BM gözlemcileri ise, Suriye'nin "barış yolunda olmadığını" açıkladı. BM gözlemcilerinin başkanı Robert Mood, Suriye'nin başkenti Şam'da dün düzenlenen saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, son günlerde Şam'da şiddetin artmasının Suriye'nin "barış yolunda" olmadığını gösterdiğini belirtti.

Norveçli General Mood, "Suriye hükümetine dünkü saldırıyı kınadığımı ilettim. Tüm tarafları akan kanı durdurmaya ve her türlü şiddete son vermeye çağırıyorum" dedi.
 

Lübnan alarmda

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında düzenlenen saldırının ardından Lübnan ordusu Trablusşam'da güvenlik önlemlerini artırdı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Lübnan'ın kuzeyinde yer alan Trablusşam'ın Cebel Muhsin bölgesinde, Suriye rejimi yanlıları ile muhaliflere destek veren gruplar arasında çıkan çatışmada, 3'ü asker 8 kişinin yaralanmasının ardından güvenlik güçleri bölgede önlem almaya başladı. Lübnan ordusu, olayın mezhepsel bir çatışmaya dönüşebileceği endişesiyle, Bab-ı et-Tebane bölgesine tank sevkiyatı yaptı.
 

114 Suriyeli göçmen daha geldi

Suriye'deki şiddet olaylarından kaçan 114 Suriyeli daha Türkiye'ye sığındı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, ülkelerindeki olaylardan kaçan 114 Suriyeli, Kilis Öncüpınar Gümrük Bölgesi'nden Türkiye'ye giriş yaptı. Suriyeliler, işlemlerinin ardından İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Telhamut Çadır Kenti'ne gönderildi.

 

Suriye muhaliflere karşı hücuma geçti

Dün muhaliflerin başkentte bulunan Ulusal Güvenlik Merkezi’ne gerçekleştirdikleri bombalı saldırının ardından gece boyunca kentten çatışma haberleri gelmeye devam etti.

Saldırıda Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eniştesi ve Genelkurmay başkan yardımcısı Asıf Şevket'in yanı sıra, savunma bakanı Davud Raja ve kriz yönetimi sorumlusu Hasan Türkmeni öldü, içişleri bakanının da aralarında olduğu üst düzey bazı yetkililer yaralandı.

Ulusal güvenlik zirvesini hedef alan saldırıyı hem Özgür Suriye Ordusu hem de bir İslamcı örgüt üstlendi. Şam'ın çeşitli mahalleleri bu saldırı öncesinde son 16 ayın en şiddetli çatışmalarına sahne oluyordu.

Saldırı sonrasında ordu, Suriye'yi suç ve cinayet örgütlerinden temizleme kararlılığında olduklarını açıkladı. Saldırıya ilişkin haberler, kısa süre içinde Suriye resmi medya kuruluşlarınca duyuruldu.

Bombalamadan saatler sonra Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, Esad'ın General Fahd Casim El Freic'i patlamada hayatını kaybeden savunma bakanının yerine atadığını bildirdi.

Ancak Şam'daki BBC muhabiri Lina Sinjab, başkentte daha önce düzenlenen bombalı saldırıların aksine, bu kez olay yerinden fotoğraf ve görüntü yayınlanmadığını belirtiyor.
 

'Esad kaçtı mı spekülasyonu'

Bu arada Esad’ın olaydan bu yana kamuoyunun karşısına çıkmaması ve bir açıklama yapmaması, Devlet Başkanı’nın nerede olduğuna dair dedikodular yayılmasına neden oldu.

Lübnan’da bulunan BBC muhabiri Jim Muir, Esad’ın durumunun ne olduğu ve hâlâ Şam’da olup olmadığı üzerine spekülasyonlar döndüğünü bildirdi.

Esad’ın karısı Esma’nın da ülkeyi terk ederek Rusya’nın başkenti Moskova’ya kaçtığı iddia edilmişti. Suriye’nin Moskova Büyükelçisi ise bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Muhalifler bombanın Ulusal Güvenlik Merkezi'ne toplantıdan bir gün önce yerleştirildiğini öne sürüyor. Esad karşıtları bombalamanın ardından hükümetin düşmesinin an meselesi olduğunu düşünüyor.

Hem Suriye hükümeti yetkilileri hem de muhalif eylemciler devam eden çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre ülke çapında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 150’yi aştı.

Muhalifler, Şam’da bugüne kadar yaşanan en yoğun bombardıman olduğunu belirttikleri olaylarda ağır silahların yanı sıra helikopterlerin de kullanıldığını iddia etti.

Sabah saatlerinde Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenaze töreni sırasında bir helikopterden açılan ateş sonucu ise en az 60 kişinin öldüğünü söyleyen muhalif eylemciler, olaya ait olduğunu öne sürdükleri videoları internette yayınladı.

Muhabirimiz Jim Muir ise ilk defa bu konuda hükümet yetkilileri ve muhaliflerin ifadelerinin birbiriyle örtüştüğünü söyledi.

Muhalif eylemciler, devlet televizyonunu ve radyo istasyonunu saldırılar onlara da ulaşmadan önce personelini binalarından çıkarmaları konusunda uyardıklarını öne sürmüştü.
 

'Esad kontrolü kaybediyor'

ABD, hükümetin dün yaşadığı kayıpların ardından Esad'ın kontrolü kaybettiğinin göstergesi olarak yorumladı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney "Bir geçiş sürecini desteklemek için tüm uluslararası ortaklarımızın bir araya gelmesi gerek" dedi.

Rusya, bazı ülkelerin muhalefeti sakinleştirip ikna etmek yerine tahrik ettiği eleştirisinde bulundu.
 

BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor

Aslında dün yapılması gereken BM Güvenlik Konseyi oturumu saldırının etkisiyle bugüne ertelendi. Suriye'de yönetim yetkililerinin isyanda şimdiye kadarki en ciddi saldırılara hedef olması ardından ülkedeki krizi sona erdirmeye yönelik uluslararası girişimler bugün yeniden BM zeminine taşınıyor.

BM Güvenlik Konseyi önümüzdeki saatlerde batılı ülkelerin hazırladığı ve Esad yönetimine ağır silahlar kullanmayı bırakmazsa daha ağır yaptırımlar uygulamayı hedefleyen bir karar tasarısını ele alacak.
 

Rusya: Kabul edilemez

Ancak Rusya taslağın var olan hâli ile kabul edilemez olduğunu, çünkü içerdiği talepler yerine getirilmezse bunların askeri yollardan uygulatılmasına ortam yaratacağını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban ki Mun ise Suriye halkının çok uzun zamandır çok eziyet çektiğini belirterek, Güvenlik Konseyi'nden etkili bir eylemde bulunmasını istedi. BM özel elçisi Kofi Annan'ın hazırladığı çözüm planı uyarınca ülkeye konuşlandırılan gözlemcilerin görev süresi cuma günü doluyor.

Güvenlik Konseyi'ne sunulan tasarı görev süresini uzatırken, planın BM Ana Sözleşmesi'nin güç kullanımına olanak veren 7. maddesi doğrultusunda işletilmesini öneriyor.

Rusya ise bu girişime muhalefetini sürdürüyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Başkanı Vladimir Putin arasında dün yapılan telefon konuşmasının da görüş ayrılıklarını bütünüyle gideremediği izlenimi yaygın.

Bu görüşme ardından iki ülke büyükelçileri de sonuçsuz kalan bir görüşme yaptı. Ancak diplomatlar tasarı nın görüşüleceği son ana dek uzlaşma çabalarının süreceğini söylüyor.

Batılı ülkelerin hazırladığı tasarı Rusya ve Çin gibi ülkelerin muhalefetine uğrarsa, Rusya'nın kendi hazırladığı aletrnatif metni masaya sürebileceği belirtiliyor.

Lübnan'da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah saldırıyı kınayarak Suriye yönetimine başsağlığı diledi.

Ürdün Kralı Abdullah, saldırının Cumhurbaşkanı Esad açısından "muazzam bir darbe" olduğunu söyledi.

Suriye yönetiminden saldırı sonrasında patlamadan yabancı istihbarat teşkilatlarının sorumlu olduğuna dair bir suçlama yapıldı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bu açıklamaya tepki göstererek, "açıklamanın kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur" dedi, dezenformasyon girişimleri yapıldığını savundu.