Önce TRT dizisi sonra MEB etkinliği

Bakanlık, 2. Abdülhamit’i ülke genelindeki etkinliklerle anmaya hazırlanıyor. Öğrenciler okullarda 2. Abdülhamit’i anacak.

22 Şubat 2018 Perşembe, 22:04
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kut’ül Amare’nin ardından II. Abdülhamit’in ölüm yıldönümünü de etkinlik kapsamına aldı. Bakanlık, 2. Abdülhamit’i ülke genelindeki etkinliklerle anmaya hazırlanıyor. Ulusal bayramları sönük etkinliklerle geçiştirmesi ile eleştirilen MEB, son dönemde TRT’de yayımlanan “Payitaht” dizisi ile gündeme gelen 2. Abdülhamit’i yaşımını yitirişinin 100. yılında anmak için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat gönderdi.

İlçelere yazı...

Ülke genelinde hükümet desteğiyle II. Abdülhamit’in yaşamını yitirişinin 100. yılı kapsamındaki etkinlikler devam ederken, MEB de okullarda etkinlik düznelenmesi için adım attı. Ankara İl Milli eğitim müdürlüğünün ilçelere “Sultan II. Abdülhamit Han’ın vefatının 100. yıl etkinliği” konusuyla gönderdiği yazılı talimatta 2018 boyunca etkinlik düzenlenmesi istendi.

Yazıda, “10 Şubat 1918 yılında vefat eden II. Abdülhamit Han’ın vefatının 100. yılını idrak ediyoruz. Osmanlı Devleti’nin en zor dönemlerinde hükümdarlık yapan ve devleti 33 yıl başarılı bir şekilde ayakta tutan siyaset dahisi Sultan II. Abdülhamit Han’ın öğrencilerimize daha iyi anlatılması için” denilerek tüm okullarda etkinlik düzenlenmesi talimatı verildi. Bu kapsamda bakanlığa bağlı tüm okullarda 2018 yılı süresince etkinlik programları düzenleneceği duyuruldu.