Pakistan kuvvetleri Mekin'e girdi

Pakistan'ın Güney Veziristan eyaletinde Taliban'a karşı mücadele veren Pakistan ordusu, stratejik öneme sahip Mekin kentine girdi. Çatışmalarda 24 kişinin öldüğü bildirildi.

07 Kasım 2009 Cumartesi, 07:56
Abone Ol google-news

Pakistan ordusu bilgilendirme ve basın merkezinden yapılan açıklamada, ''Pakistan ordusu Güney Veziristan'da stratejik öneme sahip, eski Taliban lideri Beytullah Mesud'un kenti olarak bilinen Mekin'i ele geçirmiştir. Gece boyunca süren çatışmalarda 24 kişi öldürülmüştür'' bilgisine yer verildi.

Taliban militanlarının önemli merkezlerinden Laddah ve Mekin kentlerinin tamamen silahlı unsurlardan temizlendiği söylenen açıklamada çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiği ifade edildi.

Pakistan ordusu dün, Taliban liderlerinin bulunduğu Sararogha kentinin tamamen kontrol altına alındığını açıklamıştı.

Pakistan ordusundan bir askeri yetkili Taliban'a karşı devam eden mücadelenin ilk aşamasının geride kalmak üzere olduğunu ve ordunun başarıya çok yaklaştığını söyledi.

Bu arada, savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan bölge halkının temel ihtiyaçlarının karşılandığını, 8 bin aileye para yardımı yapıldığı ifade edildi.

Güney Veziristan'da savaş nedeniyle ekim ayının ortasından beri evlerini terk edenlerin sayısının 100 bin kadar olduğu tahmin ediliyor.