Pentagon'dan son dakika YPG açıklaması: IŞİD tamamen temizlenince silahları alacağız

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie, omurgasını YPG’lilerin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) verilen silahları IŞİD’le mücadele bitince toplayacaklarını söyledi.

01 Şubat 2018 Perşembe, 20:41
Abone Ol google-news

Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı operasyonuyla ilgili gelişmeler nedeniyle Ankara ile Washington arasındaki temaslar devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un baş sözcüsü Dana White, Türkiye’den operasyonu sınırlamasını talep ettiklerini söyledi. White, operasyonu “IŞİD’le mücadelede dikkat dağıtan bir şey” olarak nitelendirdi.

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gönderdikleri silahları ancak IŞİD’le mücadelenin tamamen sona ermesinden sonra toplayacaklarını açıkladı.

Cansu Çamlıbel’in Hürriyet’te yer alan habere göre, Pentagon sözcüsü Dana White ile ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie Perşembe günkü haftalık basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 “SDG o ekipmanı iyi bir amaç için kullanıyor”

Korgeneral McKenzie Afrin’den Türkiye’ye yönelen saldırılardan haberdar olmadığını ancak Türkiye’yi hedef alan tüm PKK saldırılarını kınadıklarını söyledi. McKenzie’ye ABD’nin Türkiye’ye SDG’ye gönderilen ağır silahları Rakka operasyonundan sonra toplama sözü verdiği hatırlatılarak ‘O silahları ne zaman toplamaya başlayacaksınız?’ diye soruldu. McKenzie şöyle yanıtladı:

“Niyetimiz silahları IŞİD’e yönelik operasyonların tamamlanmasından sonra toplamak. Biliyorsunuz IŞİD’le mücadele şu an Orta Fırat Vadisi’nde sürüyor ve o ekipman orada SDG tarafından iyi bir amaç için kullanılıyor.”

“IŞİD’le mücadelede dikkat dağıtıyor”

Zeytin Dalı operasyonuna ilişkin soruları ise Pentagon’un baş sözcüsü Dana White yanıtladı. White şunları söyledi:

- “Türkiye’den Suriye’deki operasyonunu sınırlamasını istedik çünkü bu dikkat dağıtan bir şey. Türkiye bir NATO ülkesi ve meşru kaygıları var.”

- “ABD Dışişleri Bakanlığı PKK’yı bir terör örgütü ilan etmiş durumda. Türkiye’nin sınırlarında aktif bir başkaldırı var. Ancak Suriye’deki ortak tehdit IŞİD ve onunla mücadeleden çalan her şey dikkatin dağılmasıdır. Bu nedenle Türklere operasyonu sınırlama çağrısı yaptık.”

- “Türkiye bir NATO ülkesi ve her zaman her şeyi aynı şekilde görmüyoruz ama birlikte çalışıyoruz. Sınırlarındaki başkaldırı konusunda da Türklerle birlikte çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Ancak bugün Suriye’de bütün tarafların IŞİD ile mücadele kampanyasına odaklanmasına ihtiyacımız var.”