Picasso’ya 160 bine yakın ziyaretçi

18 Eylül’de Arkas Sanat Merkezi’nde kapılarını açan Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi üç buçuk ayda İzmir tarihinin en yoğun ziyaretçi akınına sahne oldu. 160 bine yakın kişiyi ağırlayan sergi, özellikle öğrencilerden yoğun ilgi görürken şimdiye kadar Picasso sergileri arasında giriş ücreti olmayan ilk sergi olmasıyla büyük ilgi gördü.

06 Ocak 2020 Pazartesi, 12:54
Picasso’ya 160 bine yakın ziyaretçi
Abone Ol google-news

Picasso’nun bambaşka bir yönünü gösteren Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi 18 Eylül 2019’da sanatseverlere kapılarını açtı. Picasso’nun bütün yaşamına nüfuz eden gösteri sanatına olan tutkusu çevresinde kurgulanan, çok yönlü kişiliğiyle rengarenk ve farklı bir Picasso’nun tanıtıldığı sergi, kapandığı 5 Ocak 2020 tarihine kadar yalnızca üç buçuk ayda 156 bin 463 kişiyi ağırladı. Sadece İzmir’den değil, pek çok farklı ilden ve yurt dışından ziyaretçi ağırlayan Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi, aynı zamanda İzmir’in sanat anlamında ön plana çıkmasını sağladı. Bir çok alanda ilkleri bir araya getiren sergi, Paris-Picasso Ulusal Müzesi’nden ödünç aldığı 62 eser ile ilk kez bu müzeden bu kadar çok eser alan kurum oldu.

Paris’ten İzmir’e uzanan bir köprü vazifesi gören sergide, Picasso’nun tüm hayatı boyunca etkilendiği gösteri dünyasına ait eserler ilk kez  gösteri teması altında bir araya geldi. Paris Picasso Ulusal Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eserin olduğu sergide, Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı birçok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar aracılığı ile gösteri sanatlarının Picasso’nun sanatına olan etkisi mercek altına alındı.

72 BİN ÖĞRENCİ ZİYARET ETTİ

Picasso-Méditerranée projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinde Türkiye’yi Arkas Sanat Merkezi’nin temsil etiği “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisinin ağırladığı 160 bine yakın bin ziyaretçinin neredeyse yarısı öğrencilerden oluştu. Anaokulundan üniversiteye kadar 72 bin öğrenci Picasso’nun farklı sanatsal yaratımlarını görmek, onu daha yakından tanımak, sanatla iç içe olmak için sergiyi ziyaret etti. Böyle önemli bir sergiyi İzmir’de açarak onları sanatla buluşturduğu için Arkas Sanat Merkezi defterini teşekkür yazılarıyla donatan öğrenciler bazen gülümsetti, bazen gururlandırdı.