Prof. Dr. İlhami Çelik: Salgın yaz aylarında azalacak fakat Sonbahar'da ikinci dalga gelebilir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Vaka sayısı sıfır olsa dahi güvende değiliz. Bu sadece test yapılan kişiler arasında güvende olduğunuz anlamına gelir" dedi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik ise sonbaharda dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Virüsün ikinci dalgaya yol açabileceği endişesi taşımaktayız" ifadelerini kullandı

24 Mayıs 2020 Pazar, 02:52
Prof. Dr. İlhami Çelik: Salgın yaz aylarında azalacak fakat Sonbahar'da ikinci dalga gelebilir
Abone Ol google-news

Enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ceyhan, 'Vaka sayısı sıfır olsa dahi güvende değiliz. Bu sadece test yapılan kişiler arasında güvende olduğunuz anlamına gelir" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

"Vaka sayısındaki azalma elbette ki çok önemli. Ancak sayı 0 olsa dahi güvende değiliz. Bu sadece test yapılan kişiler arasında güvende olduğunuz anlamına gelir. Dışarıda kimin virüs taşıdığını test yapılmadan bilemediğimize göre, ‘kesin’ diye bir şey yok. Örneğin Vuhan’da 37 gün boyunca vaka sayısı 0 giderken bir anda yeniden pozitif vakalar çıktı. Unutmayın ki pandemi eğrileri dağa benzer. Önceleri eteği yatıktır. Sonra dikleşir. İnişte de aynı şekilde. Hızlı inerseniz dirençle karşılaşırsınız. Direnci kırmak için ise asemptomatik vakaları bulup tedavi etmek gerekir. Biz o dönemi yaşıyoruz. Bundan sonra her gün 200-300 vaka olmayacak belki ama süreç bitmiş değil." ifadesini kullandı.

"SONBAHARDA DİKKATLİ OLMAMIZ GEREKİYOR"

İHA'ya konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik ise sonbaharda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında bulaşların ve vakaların son derece az olacağını ancak sonbaharın ikinci dalgaya yol açabileceği endişesi içerisinde olduklarını belirten Çelik, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Yaz ayında ikinci dalgayı beklemiyoruz. Birinci dalgayı yaşadık ve parabolimizi çizdik. Yaz aylarında en alt düzeyde seyredeceğini, bulaşların ve vakaların son derece az olacağını düşünüyoruz. Ancak sonbaharla beraber mevsim dönüşü olması hem de soğukların gelmesi hem de insanların artık kapalı ortamlarda yaşamalarıyla beraber bu bulaşın artacağı görüşündeyiz. Umarız olmaz. virüsün vürülansyla alakalı henüz elimizde net bir şey yok. Mutasyon geçirmiştir, ciddi vaka sayısı azalmıştır. Klinik gözlem olarak bunları görebiliyoruz, çok daha az yayıldığını, bulaştığını veya insanda çok daha az ciddiyette hastalık yaptığını görüyoruz. Ancak bunun ne olacağını ileride göreceğiz. Ama sonbaharda dikkatli olmamız gerekiyor. Virüsün ikinci dalgaya yol açabileceği endişesi taşımaktayız."