Protestocular bu defa da kıtayı keşfeden Kolomb'un heykellerini yıktı

ABD'de George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemlerde bu defa da Kristof Kolomb'un helkelleri yıkıldı

11 Haziran 2020 Perşembe, 14:25
Abone Ol google-news

ABD’nin Minneapolis kentinde, George Floyd adlı Siyah Amerikalının polisin ırkçı saldırısı sonrası yaşamını yitirmesinin ardından, ABD’nin birçok yerinde ve dünyada ırkçılık karşıtı protestolar başladı.

Dünyadaki birçok eylemde geçmişte köle taciri olan kişilerin heykelleri yıkılırken, ABD’de de 15. yüzyılda kıtayı keşfeden İspanyol kaşif Kristof Kolomb’un heykelleri yıkıldı.

'KOLOMB SOYKIRIMI TEMSİL EDİYOR'

Guardian’da yer alan habere göre, ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Richmond kentinde protestocular, kaidesine ‘Kolomb soykırımı temsil ediyor’ yazdıkları Kristof Kolomb heykelini devirerek ateşe verdikten sonra göle attı.

Birgün'ün haberine göre, Boston'daki eylemciler de Kolomb’un heykelinin kafasını kopardı.

Kolomb’un Amerika’yı keşfinden dolayı ABD’de birçok heykeli bulunuyor. Ancak 15. yüzyılda Karayipler ve Amerika’daki sömürgecilik ve katliamların önünü açması nedeniyle heykellerinin kaldırılması talep ediliyor.

Yerli hakları savunucuları, İspanyol kaşifin kıtadaki yerli halkların soykırıma uğratılmasının başını çekmesinden ötürü Amerika'da kutlanan Kolomb Günü'nün Yerli Halklar Günü olarak değiştirilmesi için uzun zamandır kampanya yürütüyor.

NEHRE ATILAN HEYKELİ MÜZEYE KOYACAKLAR

Öte yandan, geçen günlerde ırkçılık karşıtı protestocular tarafından Bristol'deki yerinden sökülerek nehre atılan, köle tüccarı Edward Colston'a ait heykelin de nehirden çıkarıldığı ve kent idaresi tarafından müzeye konulacağı duyuruldu.