Putin: Yaptırımlar bir 'saçmalıklar tiyatrosu'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği ve ABD’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların ülkesine “ciddi zararlar verdiğini” kabul etti, ancak buna rağmen yaptırımların “aptalca” olduğunu ve “her iki tarafa zarar verdiğini” söyledi. Alman Bild gazetesine konuşan Putin, “Avrupa Birliği’nin bu yaptırımlarla yaptığı şey, bir saçmalıklar tiyatrosundan başka birşey değil” dedi.

11 Ocak 2016 Pazartesi, 12:46
Abone Ol google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Alman Bild gazetesinin bugün yayınladığı röportajında Rusya’ya en büyük zararı şu anda “düşen enerji fiyatlarının verdiğini” dile getirdi. Putin, “Petrol ve gaz ihracatımızda tehlikeli gelir kayıpları yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl gayri safi yurt içi hasıla yüzde 3.8 düştü. Enflasyon oranı ise yaklaşık 12.7.” diye ekledi.

300 MİLYAR DOLARLIK ALTIN REZERVİMİZ VAR

Buna rağmen olumlu bir tablo da çizmeye çalışan Vladimir Putin, “Eğer petrolden çok fazla dolar kazanıyorsanız, tıpkı bizim bir zaman yaptığımız gibi, ülke dışında her şeyi satın alabilirsiniz, bu da kendi ülkenizdeki kalkınmayı yavaşlatır.” diye konuştu.

Putin, “Uzunca yıllardır ilk kez yüksek katma değerli ürünler ihraç ediyoruz ve 300 milyar dolardan fazla altın rezervimiz var. Ekonominin modernleşmesi için bazı programlar gerçekleştiriliyor.” diye konuştu.

RUSYA'NIN SUÇU DEĞİL

AB yaptırımları, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ve Doğu Ukrayna’daki savaşa müdahale etmesinin ardından uygulanmaya başlamış ve geçtiğimiz Aralık ayında 6 ay daha uzatılmıştı.

AB, yaptırımların kaldırılmasını ise Rusya ve Ukrayna’nın, Minsk Anlaşması'nı uygulamasına bağlamıştı. Bölgede halen ateş sağlanamamış durumda, Rusya askerleri hala bölgede bulunuyor. Kiev yönetimi de Ukrayna ile Rusya sınırını kontrol edemiyor. Ancak Putin, röportajında bu konuda Ukrayna’yı suçlamaya devam etti.

Putin, “Minsk Anlaşması’nın uygulanmasında eksik olan şey, hiçbir istisna olmaksızın, Ukrayna’daki merkezi Kiev yönetimine bağlı” dedi. Putin, anlaşmanın en önemli yanının ise 11’inci maddesi olan anayasal reform olduğuna işaret etti.

Rus lider, “Anayasal reformun Doğu Ukrayna’ya otonom vermesi gerekiyordu ve 2015 yılı sonu itibariyle kabul edilmiş olması lazımdı. Bu gerçekleşmedi ve 2015 sona erdi. Bu Rusya’nın suçu değil” ifadelerini kullandı.

NATO VE AB TAHTA TEK BAŞINA OTURMAK İSTİYOR

Putin röportajında ayrıca Rusya ve Batı’nın “terörle mücadelede daha yakın işbirliği yapması gerektiğini” söyledi. Avrupa’da gerilimin yükselmesinden ise NATO’yu sorumlu tuttu. Putin, “NATO ve ABD Sovyetler Birliği üzerindeki zaferlerini tamamlamak istiyor.” iddiasında bulundu. Rusya Devlet Başkanı ayrıca “Avrupa’da tahta tek başlarına oturmak istiyorlar. Ama şimdi orada oturuyorlar ve biz oturmasalardı yaşamayacak olduğumuz krizler hakkında konuşuyoruz” diye kaydetti.