Recep Akdağ Kilis'te konuştu: Devlet gerekeni yapıyor, gölge etmesinler yeter

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili dost ve müttefik ülkelere çağrıda bulunarak, "Müttefik ve dostlarımız gölge etmesinler başka ihsan istemiyoruz" dedi.

22 Ocak 2018 Pazartesi, 11:38
Abone Ol google-news

<video:910503>

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bir dizi ziyaret ve inceleme için Kilis'e geldi. Sabah saatlerinde uçakla Gaziantep'e inen Akdağ, ardından karayolu ile Kilis'e geldi. Akdağ'ın yol güzergahı boyunca yoğun güvenlik tedbirleri alındı.

Kilis Valisi ve milletvekilleri ile bir süre görüşen Akdağ, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nı değerlendiren Akdağ, "Kilis'te yaşanan meseleyi yerinde görmek için geldik. Hepimizin bildiği gibi 20 Ocak günü Türkiye Cumhuriyeti hem kendi sınırlarını koruma hem kendi vatandaşlarımızı terör saldırılarından koruma hem de komşumuz olan bir ülkede kardeşlerimize destek olmak ve onların terör örgütlerinden gördükleri zulmü sonlandırmak üzere Zeytin Dalı Harekatı'nı başlatmıştır. Zeytin Dalı Harekatı mağdurlar ve mazlumlar için onları muhafaza eden bir şemsiye, onlara zulüm edenler için ise Türkün güçlü yumruğunu gösteren mükemmel bir harekattır. Türkiye Cumhuriyeti uluslararası hukuktan almış olduğu haklar ile hem kendi ülkesini hem de kendi komşusundaki kardeşlerini korumak üzere terör örgütleri PYD/YPG ve DAEŞ ile mücadele etmek üzere Afrin’e bu harekatı başlatmıştır. Bu harekat başlamadan önce Kilis şehrimize maalesef bir çok saldırı gerçekleşti. Terör örgütleri attıkları roketler ile Kilis’te halkımızın malına ve canına zarar verdiler. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlet olarak elbette buna müsamaha edemez. 21 ocaktan bu yana atılan roketlerin karşılığı ise misliyle verildi ve verilmeye de devam edecek" dedi. 

 

"YUMRUĞUMUZU GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Afrin'e harekat konusunda dost ve müttefik ülkelere çağrıda bulunarak, "Kuvvetli iradesi ile Türkiye Cumhuriyeti şu anda gereğini yapıyor. Müttefiklerimizden ve dostlarımızdan bu hususlarda anlayış ve destek bekliyoruz. Bu anlayış ve desteği göstermeyeceklerinden, gölge etmesinler başka ihsan istemiyoruz. Biz bu terör örgütlerinin haddini bildirmeye muktediriz. Bu hareket sivilleri korurken, mağdurları ve mazlumları muhafaza ederken, teröre karşı demir yumruğumuzu göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Programda farklı partilerin temsilcilerinin de konuştuğunu hatırlatan Akdağ, "Tamamen beklediğim konuşmalar yapıldı. Kilis halkı Kurtuluş Savaşı'nda hangi duygulara sahipse bugün bu duygulardan en ufak birini bile kaybetmeden aynı duyguları taşıyor. Vatanı bayrağı söz konusu olduğunda, özgürlüğü devletin bekası söz konusu olduğunda topyekun, birlikte, beraber hareket eden aynı duyguları hisseden, aynı duaları yapan Kilis halkı ile karşılaştık. Cumhurbaşkanı ve Başbakan adına Kilis halkına hususi şükranlarımı iletiyorum" dedi.

"KİLİS KENDİNE LAYIK OLANI YAPMIŞTIR"

Kilis'e yapılan roket saldırılarını da değerlendiren Akdağ, "Gerçekten Kilis kendisine layık olanı yapıyor. Tıpkı Suriye'den gelen misafirlere büyük bir şefkatle kucağına açtığı gibi, bu saldırılara karşı metanetle dimdik ayakta durmasını başarmış bir şehirdir. Bir şekilde malı zarar gören tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Neticede bir mücadelenin içerisindeyiz. Bu mücadelenin Kilis halkı tarafından en iyi şekilde algılandığını görüyoruz. inşallah en kısa zamanda Kilis halkını Suriye tarafından gelecek saldırılardan tamamen mazur hale getirmeye gayret edeceğiz" dedi.

BM'DEKİ TOPLANTI

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Fransa'nın daveti ile yapılan BM toplantısında sağduyunun hakim geleceğine inanıyoruz. Meseleleri hassasiyetle takip ediyoruz" dedi.