Rojava'da iki şiddetli patlama: 52 ölü, 170 yaralı

IŞİD; Suriye’nin Rojava bölgesinin Kamışlı kentinde, Cezire Kantonu Savunma Bakanlığı önünde bomba yüklü kamyon patlattı. Patlama sonucu en az 52 kişi ölürken 170 kişi de yaralandı.

27 Temmuz 2016 Çarşamba, 10:44
Abone Ol google-news

<video:574901>Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Rojava bölgesinde yer alan Kamlışlı kentinde bugün sabah saatlerinde bomba yüklü araç ile gerçekleştirilen saldırıda en 52 kişinin öldüğü ve 170 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Sputnik’e konuşan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini söyledi.

Patlamanın etkisiyle bir çok bina yıkılıp araçlar alev alırken, enkaz altında kalanların kurtarılmasına çalışılıyor. Türkiye-Suriye sınırında ve Nusaybin ilçesinin hemen karşasında bulunan Suriye'nin Kamışlı kenti Xerbi mahallesinde Kasimo Camii yakınlarında saat 09.30 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Nusaybin'den de görülen ve hissedilen patlamanın bomba yüklü bir kamyonun patlatılması sonucu meydana geldiği belirtilirkten, bomba yüklü aracın Kamışlı'daki kanton yönetiminin Savunma bakanlığına gitmek istediği ancak gidemeyince halkın arasında bomba yüklü kamyonu patlattığı belirtilydi. Patlama ile birlikte çok sayıda bina ve ev yıkılırken, bir çok araçta yandı.

Patlamada çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı öğrenilirken, enkaz alanda kalan yaralıların çıkarılması çalışmaları sürüyor.

PATLAMA MARDİN'DEN HİSSEDİLDİ: 2 KİŞİ YARALANDI

Kamışlı'daki patlamanın şiddeti ile Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir çok ev ve işyerinin camları kırıldı, 2 kişi yaralandı. Büyük patlama nedeniyle Nusaybin'de Ziya Gökalp Caddesi üzerinde kırılan bir iş yerinin camları Mehmet Sait Biçen (68) ve Nasrettin Dikkat (76) üzerine düştü. Yaralılar, Nusaybin Devlet Hastanesi acil servisine kaldırıldı. Burada tedavi altına alındı. Patlama nedeniyle Sınır boyunda askeri ve polis araçları devriye gezdiği görüldü.

HDP: BARBARLIK YENİLECEK, İNSANLIK KAZANCAK

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Suriye'de Kürtlerin yaşadığı Kamışlı kentinden IŞİD'in düzenlediği ve çok sayıda kişinin öldüğü bombalı saldırıyla ilgili yazılı açıkladı. Kamışlı'da IŞİD saldırısında onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu insanlık düşmanı katliamı yapan barbarlar çetesi IŞİD'i lanetliyoruz. Yaşamını yitirenlere rahmet; ailelerine, başta Kürt halkı olmak üzere Rojava halklarına başsağlığı; yaralılara acil şifa diliyoruz. Irak ve Suriye'nin bir bölümünde işgal ettiği ve bir barbarlık sistemi kurmaya çalıştığı alanlarda yenilmeye mahkum olan IŞİD'in bu saldırısı da kendisini bekleyen sonu değiştirmeyecektir. Daha önce üç büyük IŞİD saldırısı yaşayan Kamışlı, bu saldırının da yaralarını saracak, IŞİD belasından kurtulacaktır." Rojava'da patlama anı kamerada

<video:574973>