Rusya, virüs yüzünden ithalatı durdurdu

Rusya, AB ülkelerinden Almanya'da ortaya çıkan ve 17 kişinin ölümüne neden olan EHEC hastalığı yüzünden sebze ithalatını yasakladı. Avrupa Birliği ise Rusya'nın, Avrupa'daki ölümcül E.coli salgınını önlemek amacıyla AB'den sebze ithalatı yasağını ''orantısız'' buldu.

02 Haziran 2011 Perşembe, 11:34
Abone Ol google-news

Rusya Tüketici Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Gennadi Onişenko, şu ana kadar sadece Almanya ve İspanya'ya yönelik konulan yasağın bugünden itibaren genişletildiğini ve AB üyesi ülkelerden sebze ithalatının yasaklandığını söyledi.

Yasakla ilgili talimatın Rus gümrük yetkililerine gönderildiğini ve raflarda bulunan AB menşeli sebzelerin de kaldırılacağını ifade eden Onişenko, ''Vatandaşlarımızın hijyen kurallarına uyma, taze sebzeleri çok iyi temizledikten sonra kullanmaları uyarısında bulunmak isterim. Yurt dışından sebzeler yerine yerli sebzeler kullanılsın'' dedi.

Onişenko, AB ülkelerinde şu ana kadar bin 234 kişinin EHEC hastalığına yakalandığını ve 17 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, çok sayıda kişinin hastalığa yakalanmasının ''çok övünülen Avrupa mevzuatının'' çalışmadığının göstergesi olduğunu ileri sürdü.
Yasak kararını AB ülkelerinin aradan bir ay geçmesine rağmen durumu kontrol altına alamamalarından dolayı uyguladıklarını kaydeden Onişenko, ''Enfeksiyonun kaynağı ve yaydığı faktörler henüz açıklanmış değil'' dedi.

AB üyesi ülkelerden Rusya'ya yılda 594 milyon Avro'luk sebze ihracatı yapılıyor.


"İthalat yasağı orantısız"

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın, Avrupa'daki ölümcül E.coli salgınını önlemek amacıyla AB'den sebze ithalatı yasağını ''orantısız'' buldu.

AB Sağlık ve Tüketici Politikası Komiseri John Dalli'nin sözcüsü Frederic Vincent yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun yasağa daha fazla açıklık kazandırması için Rusya'dan bilgi isteyeceğini, AB'nin gelecek günlerde konuyu görüşmek için Rus yetkililerle toplantılar düzenleyeceğini söyledi. Rusya, meyve ve sebze ihtiyacının yüzde 30-40'ını AB'den karşılıyor.

Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Avrupa'daki E.coli salgının yarattığı kaygılar yüzünden İspanya, Almanya, Danimarka ve Hollanda'dan salatalık ithalatını geçici olarak yasakladı.

BAE haber ajansı WAM'ın haberine göre, BAE Çevre ve Su Bakanlığı, ''uluslararası gıda güvenliği kuruluşları ve medyada çıkan haberlere'' dayalı bilgi temelinde yasaklama kararını aldı.

Bakanlık, ithalatçılar E.coli bakterisi olmadığına dair belgeleri sağlayabilmesi durumunda bu ülkelerden diğer ürünlerin ithal edilmesine izin verileceğini bildirdi.
 

İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ