Rusya’dan, Ekonomi Bakanı’na 'ticari etik' yanıtı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev Türkiye Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın Rusya'nın ticari etik kurallarını ihlal ettiğine ilişkin açıklamalarının hiçbir temele dayanmadığını söyledi.

17 Mart 2016 Perşembe, 22:49
Abone Ol google-news
 
Lihaçev gazetecilerin "Rusya, Türkiye konusunda ticari etiklerini ihlal ediyor mu?" Sorusuna, "Hayır. Ticari etik sorumlu partnerlerle ilişkilerde oluşuyor. Biz sorumlu partnerlerimizle hiçbir zaman sorumlu ticari siyasetimizi değiştirmiyoruz" dedi.
 
Türk Bakanın açıklamalarının hiçbir temele dayanmadığının belirten Lihaçev, "Eğer bunun için bir sebep olsaydı çok uzun zaman önce Dünya Ticaret Örgütü'ne başvururlardı" dedi.
 
Bakan Elitaş: "Rusya kendi halkını cezalandırıyor"
 
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İzmir ziyaretinde Rusya'nın biber ve nar alımını durdurması ile ilgili basına yaptığı değerlendirmede, "Bizim ekonomimiz Rusya'ya hiç bağlı olmadı, bağımlı kalmadı. Rusya ile ticarette kurallar var askeri faaliyetlerin de kuralları var. Rusya Devlet Başkanı'na diyorum ki, Türkiye'ye bir müeyyide uyguluyorum derken aslında kendi halkını cezalandırıyorsun. 1 Ocak 2015- 23 Kasım 2015 tarihine kadar Rusya ile ihracat yüzde 38 azalmış. 24 Kasım - 31 Aralık döneminde Rusya ticareti yüzde 54 daraldı. Rusya ile ticaret toplam ticaret yüzde 39.7 yüzde 40 diyelim daralmış. 2016 yılında daralma normal seyrinde devam ediyor. Bizim ihracatımız Rusya'ya bağımlı değil, daha güvenli pazarlara gitmeye çalışıyoruz. Rusya en ufak bir işte bile ticaret ahlakına uymayan borcunu ödemeyen bir ülke konumunda. Rusya'dan eksilen pazarı başka şekilde telafi ediyorlar. Rusya kendi tüketicisine zarar verdiğinin farkına varır" dedi.