Sağlık Bakanı referandum için tarih verdi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ambulans dağıtım törenin ardından ziyaret ettiği partisinin il başkanlığında yeni anayasa için Kasım ayında referandum sinyali verdi.

27 Mart 2016 Pazar, 20:28
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, canlı bombalı terör saldırılarının insanlık suçu olduğunu belirtirken, "Ne yazık ki acıyı bizim hissettiğimiz acıyı seyretme zevkini yaşama süreleri uzun sürmedi. Bunun için asla ‘Ah ne güzel oldu’ demiyoruz. Keşke olmasaydı, keşke bir masum vatandaş, insan kaybedilmesiydi. Ama yanlışlığa seyirci kalmak, zulme rıza göstermek zalimliktir” dedi. Bakanlığın 17 ile dağıttığı 102 ambulans dün Ankara'dan Edirne'ye getirildi ve tören ardından tahsis edildikleri illere gönderildi.

TRAKYA BALKANLAR'IN SAĞLIK MERKEZİ OLACAK

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 102 ambulansın dağıtım törenine katılmak üzere karayoluyla Edirne’ye geldi. Devlet Su İşleri 11’nci Bölge Müdürlüğü toplantı salonu önünde Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç ve diğer yöneticiler tarafından karşılanan Bakan Müezzinoğlu, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileriyle ‘bölge değerlendirme’ toplantısında bir araya geldi.

Trakya’nın sağlık turizmi konusunda Balkanlar'ın merkezi olacağını ifade eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"İstiyoruz ki Trakya’yı sağlık turizminde Balkanların sağlık turizmi merkezi yapalım. Bu anlamda güçlü bir sağlık hizmet sunumu kapasitesi olan bir bölgeyiz. Özellikle Edirne Trakya Üniversitemizin dinamikleri, Trakya Üniversitemizin bin yatak kapasiteli hastanemizin restorasyonu 400 yatak kapasiteli Edirne Devlet Hastanemizin dinamikleri. Yine Tekirdağ’da Üniversite hastanesi bitti, açılış aşamasında. Kırklareli merkezde devlet hastanesi inşaatı hızla sürüyor. Bu da bu yıl için hizmete girmesi planlanıyor. Lüleburgaz da yine ihale süreçlerini yaptığımız hastanemiz var. Dolayısıyla Trakya’nın sağlık hizmetleri sunacak fiziki bir mekan altyapısı oluştu. Bu yıl bunların eksik olan kısımları da büyük oranda tamamlanmış olacak."

Konuşmasının ardından Bakan Müezzinoğlu, sağlık yöneticileriyle birlikte basına kapalı olarak ‘Bölge değerlendirme’ toplantısı yaparak ambulans dağıtım töreni için Sarayiçi Er Meydanı’na geçti.

PLATFORMU GÖREVLİLER TUTTU

Sağlık Bakanlığı’nın dağıtımını yapacağı 102 ambulans için Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi mevkiinde tören düzenlendi. Sarayiçi’ne girişler polis ekiplerince sıkı denetim altına alındı. Giren araç ve kişiler tek tek arandı. Alana makam aracıyla gelen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, meydanda toplanan kalabalığı selamlayıp protokol için kurulan çadıra geçti. Hafif yağmur altında başlayan tören şiddetli rüzgar nedeniyle kurulan sahnenin düşmemesi için görevliler arkasına geçerek tutmaya çalıştı.

"ZEVKLERİ UZUN SÜRMEDİ"

Ambulans dağıtım töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara ve İstanbul’da yaşanan terör saldırılarını hatırlattı. Terörün yarattığı korkuya asla teslim olmayacaklarını ifade eden Müezzinoğlu, Brüksel’de yaşanan canlı bomba saldırını ima ederek şunları söyledi:

"Son dönemde üst üste insanlık dışı terör eylemlerine muhatap olduk. Ankara’da peş peşe geldi, geçtiğimiz hafta İstanbul’da oldu. Terör eylemleri kendisini katlederken, bir başka masumu da katledecek kadar insanlık dışı bir duruşu sergileyenleri hep birlikte lanetliyoruz. Onlarla birlikte, onların bu millete salmak istediği korkuya asla teslim olmayacağız.

Dik duruşumuzla, birlikte ve beraberlik anlayışımızla onları birlikte korkutacağız, hep birlikte hesap soracağız. İnşallah birlikte beraberlik içerisinde insanlığa karşı bu suçlara birlikte tavır koyacağız. Bizim bu anlamda karşılaştığımız sıkıntıları seyredenlerde bugün artık yılanın kendilerini de soktuğunu görmeye başladılar.

Ne yazık ki acıyı bizim hissettiğimiz acıyı seyretme zevkini yaşama süreleri uzun sürmedi. Bunun için asla ‘ah ne güzel oldu’ demiyoruz. Keşke olmasaydı, keşke bir masum vatandaş, insan kaybedilmesiydi. Ama yanlışlığa seyirci kalmak, zulme rıza göstermek zalimliktir. Hele hele teröre seyirci kalmak döner dolaşır terör bir gün seninde kapını çalar dedik. Uzun sürmedi kapılarını çaldı”

"TERÖRİZME DESTEK VERENLER DERS ALMALI"

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, terörün bir insanlık suçu olduğunu her yerde insanlık adına karşı çıkılması gerektiğini belirtirken, "Türk milleti olarak terörizmin ağır bedellerini ödedik. İstiyoruz ki hiç kimse ödemesin, o terörizme destek verenlerde ders alsınlar, destek olmasınlar. İnşallah önümüzdeki dönem terörizme hep beraber tavır koyduğumuz, milletimizi bundan uzak tuttuğumuz dönem olur" diye konuştu.

17 ŞEHRE 102 AMBULANS GÖNDERİLDİ

7’si Edirne’ye verilen 102 ambulans dün Ankara’dan karayomluyla kente getirilerek şehir merkezinden konvoy halinde Sarayiçi’ne götürüldü. Bugün düzenlenen törenin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu temsili olarak 17 şehre gidecek ambulans sürücüsüne anahtar teslim etti. Ambulanslar sirenlerini çalarak yola çıktı. 102 ambulansın Edirne, Tekirdağ, Kırklareli’nin yanı sıra Çankırı, Bolu, Bilecik, Balıkesir, Ankara, Aksaray, Afyonkarahisar, Çorum, Düzce, Eskişehir, Kocaeli, Kırşehir, Yalova ve Sakarya’ya dağıtılacağı belirtildi.

ANAYASA İÇİN KASIM'DA REFERANDUM SİNYALİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ambulans dağıtım törenin ardından ziyaret ettiği partisinin il başkanlığında yeni anayasa için Kasım ayında referandum sinyali verdi. AK Parti Edirne İl Başkanlığı'nda partililere seslenen Sağlık Başkanı Mehmet Müezzinoğlu, "İnşallah sağılıklı bir anayasal değişikliği bu sene yapalım. Ekim- Kasım gibi de bir referanduma gidelim. Ey millet siyasetin senin için yapıyoruz. Milli irade sensin.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir demiş bu Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal niye korkalım ki senden? Senin için siyaset yapıyorsak sen ne diyorsan onu yapacaksak milli iradenin hak ve hukukunu korumak için sana geliyoruz. Evet, başkanlık sistemi istiyorsan 'evet' diyorsan, başkanlık sistemiyle gideriz Türkiye daha hızlı koşar daha güçlü yürür ama mevcut parlamenter sistemin güçlendirilmiş yapısını istiyorsan onu da adam gibi yapalım o da adam gibi sana hizmet etsin" dedi.

'SEN KENDİN İÇİN İSTE YA'

Başkanlık sistemi üzerinden muhalefet partilerini eleştiren Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Utanmadan sıkılmadan diyorlar ki Recep Tayyip Erdoğan kendisi için istiyor. Arkadaşlar millet seçerse olacak ya. Hadi bir defa da cesaret et. Sen kendin için iste ya. Sayın Kılıçdaroğlu bir defa da kendin için iste ve ben sana destek vereceğim. Sayın Bahçeli bir defa gel kendin için iste sana destek vereceğim. Çıkın meydana. Ama çıkamıyorsunuz. 'Ekmek için Ekmelettin' diyerek meydana çıkıyorsunuz. Niye? Milletten korkuyorsunuz. Milleti merkeze almıyorsunuz Niye? Derdiniz millet değil. Niye? Arkanızda sufle veren patronlarınız var. Arkada sufle yapan bir çok akranınız var. O nedenle bu yapıyı da bu duruşu da inşallah el birliği ile değiştireceğiz."

Parti ziyaretinin ardından Bakan Müezzinoğlu, Eski Camii'de namaz kılarak