Sahte Ryzen işlemcilere dikkat

AMD’nin en yeni işlemci serisi Ryzen’i internet üzerinden satın almak isteyenler hiç beklemedikleri bir durumla karşı karşıya kalabilir. Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon.com, son günlerde sahte Ryzen işlemciler ve bu sahtekarlıktan etkilenenlerle uğraşıyor.

21 Temmuz 2017 Cuma, 19:34
Abone Ol google-news

Amazon.com üzerindeki bazı satıcılar sahte Ryzen işlemciler yaparak bunları kullanıcılara satmaya başladı. Ryzen serisinin üst modelleri olan Ryzen 7 1800X, 1800 veya 1700 satın almak için Amazon.com’a giren bazı kullanıcılar, ürünler eline ulaşınca kötü bir şok yaşadı. Paketlemesi ve kutunun dışından görünüşü Ryzen işlemciye benzeyen ürünler aslında eski ve ucuz işlemcilerden başka bir şey değildi.


Sahte Ryzen işlemciler üretmek için bu sahtekar satıcıların yaptığı şey aslında çok basit. Yaşanan olaylarda görüldüğü şekilde, sahtekarlar genellikle Intel Celeron modellerinden işlemciler alıp, bunun üstüne gerçek gibi görünen Ryzen logosu yapıştırıyor. Bunları gerçeğe çok yakın Ryzen kutularına, tamamen alakasız bir soğutucuyla birlikte yerleştiren satıcılar daha sonra Amazon.com’da ağına düşürecekleri kurbanları bekliyor.
Teslim edilen işlemci ilk bakışta Ryzen’e benzese de ne soket yapısı, ne de soğutucusunun AMD sistemlerine uymadığını fark eden kullanıcılar haklarını aramak için Amazon.com’u şikayet yağmuruna tuttu. Amazon.com bu durumdan etkilenenlere para iadesi yapacağını duyursa da sitenin bu tip olayları daha sıkı denetlemesi gerektiğine dair çok sayıda yorum yapıldı.
Eğer şu günlerde internet üzerinde tam güvenemediğiniz yerlerden Ryzen işlemci satın almayı aklınızdan geçiriyorsanız, kötü bir sürprizle karşılaşmamak için durup bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Geleceğin ulaşım teknolojisi; Hyperloop