Samsung’un gözü Çin’de, Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Samsung’un Android Pay ve Apple Pay’e rakip olan mobil ödeme sistemi Samsung Pay de Çin’de faaliyetlerine başlayacak.

22 Aralık 2015 Salı, 22:24
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz aylarda duyurulan üçüncü ödeme sistemi olan Samsung Pay, rakiplerinin gerisinde kalmıyor. Güney Koreli teknoloji devinin kendine has ödeme sistemi, Amerika Kıtası’nın dışına çıkmaya hazırlanıyor. Samsung Pay, UnionPay ile anlaştı.
Apple tarafından resmi olarak açıklanan UnionPay partnerliği, şimdide Samsung tarafından açıklandı. Ülkemiz bankalarının da dahil olduğu UnionPay artık Samsung ödeme sistemiyle entegre çalışabilecek. Samsung, kendi ödeme sistemiyle yapılan her ödemeden ufak bir komisyon alacak. Apple tarafında %0.15 olan bu komisyon oranının Samsung tarafında ne kadar olacağı henüz beli değil.


Söz konusu açıklamanın Apple’dan sonra yapılması, Samsung’un mobil ödeme konusunda Apple ile kafa kafaya rekabet edeceğini gösteriyor.
Android Pay ile şimdilik biraz daha yavaş ilerliyor. Google geçtiğimiz hafta şaşırtan bir açıklama yapmış ve Android Pay’in Avustralya’da kullanıma sunulacağını söylemişti. Google halen daha geliştirdiği Android Pay için temkinli davranırken Apple ve Samsung’un bu iddialı adımları umarız bir hüsranla sonuçlanmaz.
Mobil ödeme sistemlerinin hepsi ABD ve Kanada’da kullanılıyor. Apple Pay ek olarak İngiltere’de de kullanılıyor. Ödeme sitemlerinin Çin ve Avustralya atağı 2016 yılının ilk çeyreğinde başlayacak. 2016 yılı mobil ödeme sistemlerinin ön plana çıktığı bir yıl olacak gibi duruyor. Apple’ın ne zaman Türkiye’de ödeme sistemi sunacağı konusunda is henüz bir bilgi yok.

SlackBeta nasıl bir uygulama?