Sanatçı ve aydınlardan cadı avına tepki: Ne Darbe Ne OHAL

Aralarında Oyuncular Sendikası, Kültür Sanat Sen, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın da bulunduğu vakıf, dernek ve sendikalar yazılı bir açıklama yaparak; darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında açığa almaların cadı avına dönüştüğünü belirtti.

04 Ağustos 2016 Perşembe, 14:48
Abone Ol google-newsAralarında Oyuncular Sendikası, Kültür Sanat Sen, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın da bulunduğu bir çok örgüt; darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrası başlatılan soruşturma kapsamında açığa almaların cadı avına dönüştüğünü belirterek, iktidara tepki gösterdi. Darbe girişimini fırsat bilen iktidarın  muhalif gördüğü herkesi tasfiye etmek için adımlar atmakta olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ne Darbe Ne OHAL!

15 Temmuz darbe girişimi, halkın da desteğiyle geri püskürtülmüş, başarısız olmuştur. Mecliste olsun olmasın bütün siyasi partiler, sendikalar, odalar, sivil toplum kuruluşları fiilen demokrasiden yana tavrını koymuş, darbecilere karşı çıkmıştır.

Elbetteki darbe girişiminde bulunan herkes yargı karşısına çıkarılmalı ve yasaların öngördüğü biçimde cezalandırılmalıdır. Ancak, bu durumu fırsat bilen iktidar, muhalif gördüğü herkesi tasfiye etmek için adımlar atmakta, darbenin savuşturulmasını politik güce dönüştürmektedir.

Darbe bastırılmış, ama OHAL ile fiilen “darbe hukuku”nun hüküm sürdüğü bir döneme girilmiştir. Kanun Hükmünde Kararname ile yönetilen ülkede, hayatına demokrasiden yana yön vermiş nice insan işinden edilmekte, hakkında soruşturma açılmakta, meslekten men cezasına maruz kalmaktadır. Valiliklerin “gizli” yazıyla “muhbir” arayışına çıktıkları, basında yer almaktadır.

Başlayan “cadı avı”ndan, darbe ya da FETÖ ile hiçbir ilişkisi olmayan aydınlar, gazeteciler, sanatçılar, yazarlar, şairler, tiyatrocular da nasibini almaktadır. Bu hukuk dışı ve kuralsız savrulmanın son halkası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda 6 kadrolu sanatçı ile bir memur açığa alınmış, 20 hizmet alımı sanatçının ilişiği kesilmiştir. Hukuksuzluk karşısında meslektaşlarımızla sonuna kadar dayanışma içinde olacağımızı belirtmek isteriz.

DARBEYE DE OHALE DE KARŞIYIZ

Darbeye karşı olduğumuz kadar sıkıyönetim koşullarına ve OHAL’e de karşıyız. OHAL bir an önce kaldırılmalı, örgütlenme ve inanç özgürlüğü başta olmak üzere, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, demokratik adımlar atılmalıdır. Yargının bağımsızlığını ve halk egemenliğini güvence altına alan laik anayasal düzen süratle kurulmalı; haksız yere tutuklanan, soruşturmaya maruz kalan ve işinden olan herkesin hakları iade edilmelidir.

Çözüm demokrasi, bağımsız yargı, insan hakları, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir Türkiye’de birlikte yaşamaktır.

Oyuncular Sendikası

Kültür Sanat Sen

Türkiye Yazarlar Sendikası

Sinema Emekçileri Sendikası (Sine – Sen)

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) 

Devlet Tiyatroları Opera ve Bale Çalışanları Vakfı (TOBAV)

Opera Bale Vakfı (OBAV)

Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS)

Opera Solistleri Derneği (OPSOD)

Sanatçılar Girişimi

Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği (KİDS)

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi

Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD)

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)

Piramid Sanat

Leman

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB)