Sarkozy gitti yaptırım bitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ermeni soykırımı iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa nedeniyle Fransa'ya karşı kabul edilen yaptırımların gündemden düşürülmesi talimatı verdiği belirtildi.

21 Haziran 2012 Perşembe, 11:41
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Brezilya'da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesinin ardından, Nicholas Sarkozy döneminde, Ermeni soykırımı iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa nedeniyle Fransa'ya karşı kabul edilen yaptırımların gündemden düşürülmesi talimatı verdiğini söyledi.
  
Bir televizyona açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Hollande'ın Erdoğan ile yaptığı görüşmede geçmiş dönemde yaşanan sıkıntıları aşma iradesinde olduğuna dair mesajlar verdiğini belirterek, "Sayın Başbakan, Sayın Hollande ile yapılan görüşme sorasında gerekli talimatları verdiler. Bu yaptırımlar Fransa'nın bu yeni tutumu dolayısıyla gündemden düşecektir"
dedi.

Türkiye, Ermeni soykırımı iddialarının suç sayılmasına ilişkin tasarının Fransa Meclisi Genel Kurulu ve Senatosu'nda yasalaşması üzerine geçetiğimiz yıl aralık ayında Fransa'ya karşı sekiz maddelik yaptırım paketi kabul etmişti.

Fransa Anayasa Komisyonu ise daha sonra "inkar yasasını" iptal etme kararı almıştı.

Türkiye-Fransa ilişkilerinde başlayan bu yeni dönem kapsamında 5 Temmuz'da Fransa'ya ikili ziyaret için gideceğini de açıklayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bu ziyaret sırasında yaptırımların kaldırılması dahil bundan sonra atılacak olumlu adımlar da değerlendirilecektir" şeklinde konuştu.