Seçimden önce son darbe! Belediyenin mallarını bedelsiz devredip gitti

Kayyım atanan Batman Belediyesi, seçim öncesi son kez Belediye Meclis toplantısı yaptı. Mart ayı başındaki meclis toplantısında, belediyeye ait bilgi evleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müdürlüğe, yine belediyenin kullandığı bazı araçlar ise emniyet müdürlüğüne bedelsiz devredildi. Belediye Meclisi, 27 Mart’ta seçime 4 gün kala bu sefer olağanüstü toplanarak, şubat ayı meclis toplantısında arsaların yapılaşmaya açılması gibi aldığı kararları kesinleştirerek onayladı.

29 Mart 2019 Cuma, 22:59
Abone Ol google-news

Belediye Meclisi, üç farklı engelli derneğinin sosyal aktiveler için başvurdukları nakdi yardım taleplerini reddederken, 3. Uluslararası Batman Belediyesi Yarı Maratonu koşusuna ait sporculara dağıtılmak üzere maliyetin avans olarak, Kayyım ardından belediyeye gelen ve Amcaoğlu AKP aday adayı olan belediyenin mutemedi İhsan Altuner’e verilmesine karar verdi.

Alınan kararlar doğrultusunda belediyeye ait üç parsel de satılırken, resmi kurum alanı ise konut ve ticaret alanı olarak değiştirilerek ticarete açıldı. Belediye Meclisi, 27 Mart’ta seçime 4 gün kala bu sefer olağanüstü toplanarak, “Kentinin en prestijli konumlarından” diye belirttiği arsayı yapılaşmaya açtığı, Konut fonksiyonuna sahip arsaları ise Ticaret-Turizm Alanı(Otel alanı) ve Saf Ticaret fonksiyonuna dönüştüren önceki aldığı kararları kesinleştirerek onayladı. Olağanüstü toplantıda, Belediye’ye ait Tekstil Atölyesi binasını da İl Özel İdare’sine bedelsiz tahsis etti.

Bilgi evleri Bakanlığa, Belediye araçları Emniyet’te bedelsiz devredildi

Batman Beledisi'nin Mart Ayı Meclis toplantısında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Batman İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nün Belediye’ye yazdığı yazı ile Belediye’ye bağlı şehrin çeşitli semtlerinde bulunan Merkez Beşevler Mahallesi Bilgi Evi, Huzur Mahallesi Ahmet Kaya Bilgi Evi, Petrolkent Mahallesi Bilgi Evi ve Yunus Emre Bilgi Evlerinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edilmesini talep ettiğini belirtti. Toplantıda alınan kararla, Belediye’ye ait bu bilgi evlerinin Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne 10 yıllığına bedelsiz tahsis edilmesine karar verildi. Meclis toplantısında, Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nün de Belediye’ye yazdıkları talep yazısı ile Belediye’nin uhdesinde kullanılan 3 aracın Batman İl Emniyet Müdürlüğü'ne bedelsiz devredilmesine karar verildi. Meclis, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Batman Şubesi'nin de Belediye'ye yazdığı yazı ile Mülkiyeti Belediye ait Merkez, Bayındır Mahallesi bulunan park alanının içindeki Gençlik Merkezi’nin de Türkiye Yeşilay Cemiyeti Batman Şubesine 10 yıllığına bedelsiz tahsis etti.

Arsalar satışa, resmi kurumlar ticarete açıldı

Mülkiyeti Belediye’ye ait Merkez Tilmis Köyünde kain 4128 m2’lik parsel ile yine mülkiyeti Belediye'ye ait Merkez İluh Köyünde kain toplam 287.46 m2’lik ihdaslık iki parselin, “Hisseli parsel olası nedeniyle Belediyemizce her hangi bir amaçla kullanılmayacağı” gerekçesiyle satıldığına karar verildi. Merkez Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bitişiğindeki 2.137 m2'lik resmi kurum alanının fonksiyonu ise konut ve ticaret alanı olarak değiştirilerek resmi kurum ticarete açıldı. Bununla eş değer olarak ise şehir dışındaki 4529.02 m2'lik bir alanın ise park alanına dönüştürmek üzere Batman Belediyesine bedelsiz terk edildiği belirtildi.

Engellilere ret

Belediye Meclisi, üç farklı engelli derneğinin spor aktiveler için başvurdukları nakdi yardım talepleri de reddetti. Batman Engelliler Spor Kulübü Derneği, Belediye’ye gönderdiği yazı ile 2019 sezonunda Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol deplasmanlı 2. Liginde mücadele edeceklerini, faaliyetleri için nakdi yardım talebinde bulundu. Belediye Meclisi, sporu teşvik etmek amacıyla yapılan nakdi yardımın kanuna göre, bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediye için tahakkuk edilen binde on iki sınırı miktarına ulaştığı gerekçesiyle yardım talebini reddetti. Batman İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin, 2019 sezonunda Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu İşitme Engelliler Spor Toto 1. Lig futbol müsabakalarına ile Yaşam Boyu Engellileri Koruma ve Spor Kulübü Derneği’nin de 2018/2019 sezonu Ampute Futbol 2. Lig müsabakalarına katılacaklarını ve faaliyetleri için Belediye'ye yaptıkları nakdi yardım talepleri de, önceki engelli derneğine gösterilen aynı gerekçeyle reddedildi.

Kayyımla koltuklar değişti

Engelli derneklerin spor aktiveler için başvurdukları nakdi yardım talebi reddedilirken, 3. Uluslararası Batman Belediyesi Yarı Maratonu koşusuna ait sporculara dağıtılmak üzere maliyet, avans olarak belediyenin Mutemedi İhsan Altuner’e verildi. İhsan Altuner, Kayyımdan önce İzmir’de memurken Belediye’ye Kayyım atanmasıyla birlikte Batman Belediyesi’nde çalışmaya başlamış. Altuner’in Faysal Altuner adında bir amcaoğlu AKP Kozluk Belediye Başkan aday adayı olmuş, Aydın Altuner adında bir amcaoğlu da kayyım döneminde belediyede işe başlamış. Belediye’de Kayyım öncesi Mali İşlerde memurluk yapan ve Kayyım’ın atanmasıyla Mali İşler Müdürlüğüne geçen Nedim Tan’da Altuner’in akrabası.

Seçime 4 kala olağanüstü toplanma

Belediye Meclisi, 27 Mart’ta seçime 4 gün kala bu sefer olağanüstü toplanarak, şubat ayı meclis toplantısında arsaların yapılaşmaya açılması gibi aldığı kararları kesinleştirerek onayladı. Mart ayında 2’nci kez toplanan meclis, Batman İl Özel İdaresi’nin belediyeye yazdığı yazı gerekçesiyle mülkiyeti belediyeye ait 2. 699 m2’lik alanda bulunan Tekstil Atölyesi binasını Batman İl Özel İdare’sine 10 yıllığına bedelsiz tahsis etti. Şubat ayında alınan “Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adlı eğitim kurumu önündeki ‘Batman kentinin en prestijli konumlarından biri’ olarak tanımlanan 11.812 m2’lik arsanın yapılaşmaya açılması, Batman Adliyesi karşısında olan 4.298 m2’lik konut alanı şeklinde imarlı olan arsanın Ticaret-Turizm Alanı’na (Otel alanında) dönüştürülmesi ile çevresinde adliye, hastane ve yeşil alanların olduğu 4.186 m2’lik konut fonksiyona sahip alanın Saf Ticaret fonksiyonuna dönüştüren” kararlar da olağanüstü meclis toplantısında kesinleştirildi.