Seçimden zaferle çıkan Putin: Sonuç, Rusya'ya yapılan baskılara verilen tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iktidardaki Birleşik Rusya partisinin galibi olduğu Duma seçimlerinin sonuçlarını 'ülkeye dışarıdan yapılan baskılara verilmiş bir tepki' olarak tanımladı.

19 Eylül 2016 Pazartesi, 17:45
Abone Ol google-news

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın 450 üyesinin belirleneceği seçimler, kesin olmayan sonuçlara göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 15 yıl önce kurulan Birleşik Rusya’nın zaferiyle sonuçlandı.

Putin, Birleşik Rusya’nın Duma’daki sandalye sayısını 315’ten 343’e çıkarması beklenen seçim sonuçlarını katıldığı kabine toplantısında değerlendirdi. Putin, "Duma seçiminin sonuçları, vatandaşlarımızın Rusya'ya dışarıdan yapılan baskıya, tehditlere, yaptırımlara ve ülkemizdeki durumu dışarıdan istikrarsızlaştırma girişimlerine verilen bir tepki" dedi. 

‘HALK İSTİKRAR DENEN ŞEYİ SEÇİYOR’

Putin, “Büyük ölçüde belirsizliğin ve riskin olduğu bu dönemde halk, istikrar denen şeyi seçiyor, önde gelen siyasal güce güveniyor, Birleşik Rusya partisine dayanan hükümete güveniyorlar ve hepimizin profesyonel bir biçimde vatandaşlarımızın yararına çalışacağımıza güveniyorlar” ifadelerini kullandı.

'TÜM SİYASİ GÜÇLER DİNLENMELİ'

İç siyasette parlamento dışında kalan partiler de dahil tüm siyasi güçlerin dinlenmesi gerektiğinin altını çizen Putin, Rusya'nın dış politika hedeflerini gerçekleştirirken tüm partnerleriyle hiçbir saldırganlık belirtisi göstermeden işbirliği yapacağını belirtti. Putin diğer taraftansa ulusal savunma başta olmak üzere Rusya'nın çıkarlarını göz önünde bulunduracaklarını hatırlattı.

'REFORMLARIN YÜKÜNÜ VATANDAŞIN ÜZERİNE YIKMAMALIYIZ'

Sputnik'in haberine göre Putin, hükümeti, ekonomik reformların ağırlığını vatandaşın omzuna yükleme girişimlerine karşı uyardı: "Elbette bu reformların tüm yükünü hiçbir biçimde vatandaşın omzuna yıkmamalıyız. Şok terapisinin en küçük belirtisinden bile kaçınmalıyız. Ekonomik ve sosyal sektörlerde, etkinliği artırmak, ekonominin yapısını değiştirmek ve hükümetten yardım almaya gerçekten gereksinim duyan insanları desteklemek amaçlarıyla iyi düşünülmüş reformlar gerçekleştirmek gerekiyor."