Sınavda bunlara dikkat

YGS pazar günü yapılıyor. Uzmanlar: Hız ve doğruluk dengesini iyi kurun.

25 Mart 2011 Cuma, 08:10
Abone Ol google-news

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 27 Mart Pazar günü yapılacak. Sınava yaklaşık 1 milyon 700 bin aday katılacak. Sınav, saat 10.00da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek.

Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, sınava girecek adayların, sınav sırasında dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıraladı:

Bu yıl her aday için soru kitapçığı ve cevap kâğıdı ayrı basılacaktır. Size verilen soru kitapçığı ve cevap kâğıdının size ait olup olmadığını kontrol edin. Cevap kâğıdına yazılıp kodlanması gereken bilgileri dikkatli bir şekilde yazıp kodlayın, kitapçık sayfalarını kontrol etmeyi unutmayın.

Hız ve doğruluk açısından bir denge kurmaya çalışın. Soruları çok hızlı çözüp hata yapmaktan veya aşırı dikkatli davranarak bir soru üzerinde gereğinden fazla durmaktan kaçının.

Turlama Tekniği ile her testte sıra ile önce kolay soruları çözmeniz, sonra başa dönerek diğer sorulara geçmeniz zaman, enerji ve dikkatin daha iyi kullanılması açısından yararlı olur. Anladığınız soruyu çözüp anlamadıklarınızı işaretleyerek atlayın.

Her soruyu mutlaka tümüyle okuyup inceleyin. Soruyu karışık ve zor göründüğü için atlamayın.

Paragraf türü sorularda, önce soruyu daha sonra yanıt arayarak paragrafı okuyun.

İşlem gerektiren sorularda, işlemleri zihinden değil, kalem kullanarak yapın.

Anlamadığınız soruyu boş bırakın.

Sorular üzerinde, hangi soruyu çözüp hangisini boş bıraktığınızı kolayca fark etmenizi sağlayacak işaretler kullanın.

Sınavda kullanacağınız kodlama yöntemi, kendiniz için en rahat olduğunu düşündüğünüz yöntem olmalıdır. Daha önce denemediğiniz bir yöntemi sınavda uygulamayın. (Soruların tümünü en son kodlamak önerilmeyen bir yöntemdir.)

Zihninizi dinlendirmek ve kendinizi rahatlatmak için, kısa bir süre gözlerinizi kapatın, alnınızı ve şakaklarınızı ovun veya nefes egzersizi yapın.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) rehberlik uzmanlarının, önerileri de şöyle:YGS, üniversite giriş sınav sistemimizin ilk basamağı ve bir futbol maçına benzetirsek maçın ilk 15 dakikasıdır. Dolayısıyla haziranda işin yüzde 85inin olduğunu unutmadan bu sınava odaklanmalıyız. Geçmişte üniversite sayımız azken önemli olan birinci basamak sınavı artık üniversite sayısının fazlalığıyla daha da kolaylaşmıştır.