SP'de Kamalak dönemi

Saadet Partisi'nde yapılacak olan kongreye kadar Genel Başkanlığına Mustafa Kamalak seçildi. Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ın askerlik sorunu nedeniyle bu göreve getirilmeyeceği belirtilmişti.

05 Mart 2011 Cumartesi, 14:20
Abone Ol google-news

Saadet Partisi genel merkez binasının önünde partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından basına açıklama yapan Kamalak, sabah saat 10.00'dan itibaren arkadaşları ile toplantı halinde olduklarını söyledi.

Kamalak, 27 Şubat 2011 tarihinde genel başkanları Necmettin Erbakan'ın ölümü sonrasında, İstanbul'da yapılan cenaze merasiminin ardından Ankara'ya döner dönmez partisinin Başkanlık Divanı'nın toplandığını belirtti.

Başkanlık Divanı toplantısında GİK'in toplanması kararı alındığını ifade eden Kamalak, GİK toplantısını da bugün gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Kamalak: Görev bana tevdi edildi

Saadet Partisi'nde 7 saat süren Genel İdari Kurulu (GİK) toplantısının ardından parti genel merkezi önünde basın açıklaması yapan Kamalak, ''GİK toplantısında yapılan müzakereler sonucunda bu görev bana tevdi edildi'' dedi.

Saadet Partisi'nin her bir üyesinin sadece bir partiyi değil, Türkiye'yi değil, dünyayı yönetebilecek nitelikte olduğunu savunan Kamalak, ''Ancak yapılan müzakereler sonucunda bu görev bana tevdi edildi Allah utandırmasın'' ifadelerini kullandı.

12 Haziran'da yapılacak seçimlerin önemine dikkati çeken Kamalak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Milli görüş mutlaka iktidar olacaktır. Çünkü Türkiye'nin sorunlarını çözecek alternatif parti değil, tek çaredir milli görüş. Hocamızın vefatının ardından 'milli görüşte boşluk mu olacak' şeklinde yorumlar gündeme getirilmeye çalışılıyor. Şundan emin olun, yüce milletimiz var oldukça milli görüş var olacaktır. Çünkü milli görüş milletimizin görüşüdür, ruhudur ve bizzat kendisidir.''

 

Sorular

Açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Mustafa Kamalak, ''Genel başkanlık görevine ne kadarlık bir süre için seçildiniz'' şeklindeki soruya ''Biz bir teşkilatız, partiyiz. Milli görüşüz. Önümüzdeki aşamalarda hem Başkanlık Divanı hem de Genel İdare Kurulumuz Türkiye'nin lehine olan neyse onu yapacaktır'' cevabını verdi.

Kamalak, 12 Haziran'a kadar Saadet Partisi'nde kongre olup olmayacağı yönündeki soruyu da ''Onarın hepsini değerlendiririz'' diye yanıtladı.

''Kongre seçimden sonraya mı kaldı'' şeklindeki soru üzerine Kamalak, ''Bu sadece benim yetkimde olan bir şey değil. Biz bir teşkilatız, yetkili organlarımız var. Bu konuları enine boyuna başkanlık divanı ve genel idari kurulunda değerlendiririz'' diye konuştu.

Kamalak, diğer partilerle yürütüldüğü belirtilen ittifak görüşmelerine ilişkin de ''Biz bütün insanları kardeş bildiğimiz gibi partileri de kardeş biliyoruz. Türkiye'nin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaparız'' dedi.

Merhum Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın sürdürdüğü ittifak görüşmelerine devam edip etmeyeceklerini soran gazeteceye Kamalak, ''Bütün işlerimiz hocamızdan emanet olduğu üzere daha hızlı bir şekilde aksatmadan hatta daha da ileri götürülerek sürdürülecektir. Burada ölçü, milletimizin menfaatidir'' yanıtını verdi.

 

Fatih Erbakan: Görev verilirse kaçmayız

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Fatih Erbakan, kendisi veya bir başkasının genel başkan olmasının önemli olmadığını belirterek, ''Görev verilirse kaçmayız'' dedi.

Fatih Erbakan, GİK toplantısının ardından parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbakan, kongreye kadar Mustafa Kamalak'ın genel başkanlığa seçilmesini, ''İnşallah hayırlı olur'' şeklinde değerlendirdi.

Kongre sürecinde aday olup olmayacağı yönündeki soruya da Erbakan, ''Önemli olan partimizin çizgisinde devam etmesidir. Ben veya başkasının genel başkan olması önemli değil. Görev verilirse kaçmayız'' yanıtını verdi.