"Start anlaşması yapıcı olabilir"

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ABD'deki yeni yönetimin yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (START) imzalanması konusuna yapıcı yaklaşım göstereceğini umduğunu söyledi.

24 Kasım 2008 Pazartesi, 12:33
Abone Ol google-news

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası İnsan Hukuku toplantısında yaptığı konuşmada, yeni START anlaşmasının imzalanması konusunda yeni Amerikan yönetiminden yapıcı yaklaşım beklediğini belirterek ''Amacımız istikrarı, stratejik ilişkileri, güvenliği güvence altına almak ve nükleer silahların azaltılmasıyla ilgili yasal boşlukları gidermek'' diye konuştu.

Mevcut ABD yönetimiyle bu konuda iki taraf için de avantajlı sayılabilecek bir çözüm bulamayacaklarının sır olmadığını söyleyen Putin, ''Ancak yeni ABD yönetiminin daha yapıcı, daha sorumlu ve bunlardan daha önemlisi ileri görüşlü olacağını umuyoruz'' ifadesini kullandı.

Putin, yeni Amerikan yönetiminin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da füze kalkanı kurma planına son vermesi halinde Rusya'nın misilleme adımlarının da otomatik olarak ortadan kalkacağını kaydetti ve ''Bu durumda biz de Avrupa kıtasında bu çok tehlikeli olumsuz eğilimi ortadan kaldırmış olabileceğiz'' dedi.

Anti-balistik füze projelerinin Rusya'nın stratejik potansiyelini hedeflediğini ve Rusya'nın buna uygun bir karşılık vermekten başka seçeneği olmadığını ifade eden Putin, ''Bu konuda net olmayan şey, bu durumdan kimin çıkarının olacağıdır. Ancak kesin olan bir şey var; dünyanın geniş bir kesimi ve de özellikle Avrupa'nın kaybedeceği konusu net'' diye konuştu.