Suç çetesinden FARC liderlerinin başına ödül

Kolombiya’da bir suç çetesi, hükümet ile barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) lider kadrosunun öldürülmesi için para ödülü koydu

26 Temmuz 2017 Çarşamba, 11:24
Abone Ol google-news

Siyasal parti kurma hazırlığındaki FARC’in İspanyol avukatı Enrique Santiago yerel Caracol Radyosu’na verdiği demeçte, bir suç çetesinin 9 kişilik FARC sekreteryasındaki her bir liderin başına 1’er milyon dolarlık ödül koyduğunu açıkladı. Santiago, adını açıklamadığı bu suç çetesi hakkında bilgilerinin olduğunu ifade etti.

Hükümet, anlaşma kapsamında FARC üyelerini koruyacağını söylemişti.

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, anlaşma kapsamında FARC üyelerini koruyacağını defalarca kez yinelemiş olmasına rağmen 1 Nisan'dan bu yana paramiliter güçler tarafından, silahlarını teslim ederek ara bölgelerde konaklayan 7 FARC militanı öldürüldü.

Olası suikastler barışa zarar verebilir

Paramiliter güçler tarafından özellikle lider kadrosuna yönelik suikast girişimlerinin barış sürecine zarar vermesinden endişe ediliyor.

FARC, barış anlaşması kapsamında 27 Haziran ayında silah bırakma aşamasını tamamlamış ve silahlarının hepsini Birleşmiş Milletler yetkililerine teslim etmişti. Taraflar arasında 52 yıldır devam eden savaşı sona erdiren barış anlaşması Küba'da 25 Ağustos 2016'da imzalanmıştı.

Ülkede 1980-1990 yılları arasında diğer bir silahlı örgüt olan Yurtseverser Birliği Üyesi 5 bin kişi paramiliter güçler tarafından yok edilmişti.