Sulama kanallarında fare idrarı uyarısı

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, kirli havuzlarda ve sulama kanallarında serinlik arayanların ölümcül tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 13:13
Abone Ol google-news

Adana'da denize veya yaylaya gidemeyenlerin sıcak havalarda havuzlarda ve sulama kanallarında serinlediğini hatırlatan Prof.Dr. Yeşim Taşova, kirli havuzların dış kulak yolu iltihabı, göz, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabileceğini belirtti. Prof.Dr. Taşova, temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemesini önerdi.

Sıcaktan etkilenerek serinlemek isteyenlerin sulama kanallarını da çok sık kullandığını kaydeden Prof. Dr. Taşova, şunları kaydetti: "Kanallarda serinlik arayışı aslında sağlık açısından çok riskli. Sulama kanalları temizlik yönünden tamamen kontrolsüz yerler. Aslında, 'Akan su temizdir' inanışı da yanlış. Değişik atıklarla birlikte hayvanların atıkları karışıyor buralara. Özellikle fareler sıkıntı yaratıyor. Bölgemizde acil servislere 'leptospiroz' enfeksiyonu şikayetiyle gelenler oluyor. Bu enfeksiyon yoğun bakımda tedaviyi bile gerektriyor. Bu bakteri, sulama kanallarının etrafında dolaşan, suya girip çıkan fare ve benzeri hayvanların idrarı ile birlikte sulara bulaşıyor. Kalıcı böbrek yetmezliğine neden olabilen ve hatta ölüme yol açan bu hastalık dikkate alınmalı. Yaz dönemlerinde görülme sıklığı artıyor. Kanala girerken bunlara dikkat etmek lazım. Özellikle sulama kanallarına giren kişilerde görülme sıklığı çok fazla. Hiç öyle, 'girdim, serinledim' diye düşünülmemeli."