Suriye'den kritik Türkiye hamlesi

Esad rejimi, "teröristlerin Suriye'ye girmesini destekleyen ve onlara silah yardımı yapan Türkiye ve diğer ülkelerin sorumlu tutulması için" BM Güvenlik Konseyi'ne resmi başvuruda bulundu.

31 Aralık 2013 Salı, 13:26
Abone Ol google-news

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Güvenlik Konseyi Başkanına gönderdiği mektupta "Türkiye hükümeti, Bab El Havva, Fauz, Ayn El Bayda,Hırbet El Coz, Reyhanlı, Gazali ve Atima bölgelerinden sistematik olarak terörist ve silah geçişlerini sağlıyor. Türkler, Suriye halkına, devlet kurumlarına ve altyapı tesislerine her gün terör saldırısı yapan grupları destekliyor" gibi iddialarda bulundu.

Rusya'nın Sesi tarafından yayımlanan mektubunda Suriye krizinde son yıllarda yaşanan olayları sıralayan Caferi'ye göre, Şam, olaylarda Ankara'nın "doğrudan etkili olduğunu" düşünüyor.

Caferi'nin, özellikle de 2012 yılının sonunda "Türkiye hükümetinin başta Libya, Çeçenistan ve Kazakistan'dan olmak üzere farklı uyruklardan çok sayıda teröristi kabul ettiğini ve Suriye sınırında gördükleri eğitimden sonra Suriye'ye sızmaları için destek verdiğini" öne sürdüğü mektubunun ekinde Türkiye-Suriye sınırını geçen 546 Yemenli teröristin ismi kayıtlı bir listeye yer verdiği belirtiliyor.

Suriye Daimi Temsilcisi, mektubunda "Suriye Arap Cumhuriyeti bu önemli bilgiyi ilginize sunarken Güvenlik Konseyi'ne sorumluluklarını yerine getirmesi yönünde yeniden çağrıda bulunuyor. Ayrıca, Tüzük ve ilgili kararlar uyarınca, Suriye hükümeti ve halkına karşı yıkıcı faaliyetlerde bulunan teröristlerle ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve destekçilerinin sorumlu tutulması yönünde çağrı yapıyoruz" diyor.