Tacizcileri evire çevire döven kadın savcıya ceza

Yargıtay, sokakta yürürken kendisine sözlü ve ıslıklı tacizde bulunan kişileri karakola aldırıp döven kadın savcı Aslı Betül Cevizoğlu’nun cezasını onadı. Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebi de reddedildi.

08 Mayıs 2015 Cuma, 12:00
Abone Ol google-news

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kendisine tacizde bulunan kişileri döven kadın savcıya verilen cezanın kanun yararına bozulması talebini reddetti.

Cumhuriyet Savcısı Aslı Betül Cevizoğlu, Sarıyer Adliyesinde görev yaptığı dönemde, Sarıyer Şehit Şeker Aktaş Polis Karakolu yakınlarında Murat Kara ve Arif Kara’nın sözlü ve ıslıklı tacizine uğradı.

Kamerasız odaya aldırdı

Cevizoğlu’nun, savcı olduğunu belirterek, hakaret ettiği bu kişileri karakolda kamera bulunmayan bir odaya aldırdığı, tacizcilere burada yumruk ve tokat attığı, küfür ettiği, duvardaki tabloyu kafalarında parçaladığı iddiaları üzerine Yargıtay 4. Ceza Dairesince yargılandı.

Yargılama sonucunda, Cevizoğlu’nun, kendisine tacizde bulunduğu gerekçesiyle Murat Kara’yı hafif tıbbi müdahaleyle giderilebilecek şekilde yaralama, tişörtünü yırtarak mala zarar verme ve basit biçimde hakaret etme suçları, mağdurun şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle düştü. Cevizoğlu’nun, Arif Kara’ya yönelik hakaret suçunu ise Arif Kara’nın kendisine ıslıklı ve sözlü tacizde bulunması nedeniyle cezalandırılmamasına hükmedildi.

Karakolda yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili ise Cevizoğlu’nun kasten yaralama suçundan cezalandırılmasına karar verildi.

Savcı Cevizoğlu, Murat Kara’ya yönelik karakoldaki eylemleri nedeniyle kasten yaralamadan 120 gün karşılığı adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın, nüfuzunu kötüye kullanarak eylemi gerçekleştirdiğinden yarı oranında artırılan cezası, haksız tahrik ve takdiri indirim hükümleri uygulanarak 75 gün karşılığı bin 500 lira para cezası belirlendi.

Bakanlık itiraz etti

Cezalar, Yargıtay Ceza Genel Kurulunca da onandı. Adalet Bakanlığı, savcının aldığı cezalarla ilgili kanun yararına bozma talebinde bulundu.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin olmadığına işaret edilen Bakanlık başvurusunda, sanık savcının, daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin bulunmadığı belirtildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, talebi yerinde görmeyerek kabul etmedi.