Taner Yıldız: Elektrik tüketiminde rekor kırdık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün elektrik tüketiminde rekor kırıldığını açıkladı.

11 Temmuz 2014 Cuma, 12:37
Abone Ol google-news

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük elektrik tüketiminde bugüne kadarki en yüksek seviyeye dün ulaşıldığını söyledi.

Yıldız, "Daha önce 2012 içinde kaydettiğimiz 799 milyon kilovatsaat olan günlük elektrik tüketim rekoru, dün 807 milyon 813 bin kilovatsaat ile yenilenmiş oldu. Ayrıca ani puant talebinde de 39.088 megavat ile yeni bir rekor kırıldı" dedi.

EN YÜKSEK ARTIŞ ADAPAZARI-BURSA

Bakan Yıldız, yüksek elektrik tüketimde, yoğun yaz sıcaklıkları, artan klima kullanımı, tarımsal sulama ve sanayi üretimindeki artışın etkili olduğunu belirtti. Elektrik tüketiminde en yüksek artışının gerçekleştiği yerler hakkında da bilgi veren Yıldız, "En yüksek tüketim artışı olan yerleri Adapazarı-Bursa bölgesi, Güneydoğu Anadolu, Ege bölgesi ve Trakya olarak sıralayabiliriz" diye konuştu. 

TASARRUF ÇAĞRISI

Tüketiminin önümüzdeki dönemde giderek artacağını belirten Yıldız, şunları kaydetti: "Hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde günlük tüketimde yeni rekorlar da gelebilir. Biz, bakanlık olarak bu yüksek tüketim talebini sağlıklı ve güvenilir şekilde karşılamak için santrallerimizin çalışmalarını titizlikle planlıyoruz."

Enerji arz güvenliğimizde herhangi bir problem olmadığını söyleyen Yıldız, yine de özellikle bu yüksek tüketimin olduğu bölgelerde vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi