Tarihi unuturmuyor

Franco'nun diktatörlük döneminde 100 bin kişinin yaşamını yitirmesine, üç bine yakın toplu mezarlığın ortaya çıkmasına, sorumluların “af”la paçalarını sıyırmasına, faşist dönemin ört bas edilmesine karşın mücadele sürüyor. Toplama kampında 6 yıl mahkum, 98 yaşında anarşist Felix Padin hesap soruyor...

13 Ağustos 2014 Çarşamba, 09:55
Abone Ol google-news

Yaptıkları yanına kar kalmayacak, tarih önünde hesap vercekler...

Padin bu ilkeden yola çıktı.

Hesap soruyor.

Çünkü...

9 temmuz 1916' da Bask bölgesinde Bilbao'da doğdu. Baba ve annesi de anarşist, yoksul bir aileydi.

İnşaat işçisi olarak 14 yaşında anarşist Ulusal Emek Konfederasyonu (CNT) sendikasında, örgütlü mücadeleye katıldı. Sendikanın basın bölümünde çalışırken, aynı zamanda propaganda, bombalama ve silah ulaşım biriminde çalıştı.

İlk kez 18 yaşında, 1934'de göz altına alındı. Faşist ayaklanmaya karşı Isaac Puente ve Buenaventura Durruti birliğinde uzman çavuş olarak bir çok eylemlerde bulundu. 16 haziran 1937'de tutuklanmasıyla 6 yıl aralıksız sürecek hapishane ve toplama kampı dönemi başladı.

1947 mayısında Bilbao'daki ünlü grevi örgütlediği için yeniden tutuklandı...

Yaşamını çaldı, faşizim.

Gün geldi, devran döndü. Yalnız kendi acılarının değil, insanlığın yaşadığı zülmün hesabının soruyor şimdi.

Nevar ki İspanya'da çıkarılan yasalar nedeniyle Franko döneminin yargılanmasına olanak yok.

Çıkış kapısı Arjantin.

Padin faşist darbecilerin yargılanmasını önleyen yasaları delmek için Arjantin'den çıkış yolu arıyor...


UMUT ARJANTİN

Arjantin'de anarşist sendika CNT tarafından açılan davaya tanık olarak katıldı Padin. “İntikam veya rövanş amacıyla değil, adalet ve tarihle barışmak adına ifade veriyorum. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamaz” dedi.

Bu nedenle Franco dönemindeki tüm katliamların, işkencelerin hesabının sorulmasını istedi. Faşizim tarih önünde bir kez daha yargılanmasını amaçladı.

Sendikaya gelince...

CNT'de mahkemede görüşünü sergiledi:

“ Arjantin'de süren bu dava dikator ve terörist Franco dönemini koruyan İspanya devletine karşı mücadelenin de bir parçasıdır. Yaşamını yitirmişlerin anısına sahip çıkmak ve hala acılar içindeki üyelerimizin mücadelesini sürdürmek adına yargıcın vereceği karar ne olursa olsun mücadeleye devam edeceğiz...”

Padin son noktayı koydu:

“ Faşist dönem afla ve İsyapanya devletinin suskunluğuyla geçiştirelecek durum değildir...”