Tartışmalı caminin temeli atıldı

1970’li yıllardan beri gündemde olan, koruma kurulu ve mahkeme kararları ile birçok kez yapımı durdurulan Taksim Camisinin temeli dün atıldı.

17 Şubat 2017 Cuma, 20:33
Abone Ol google-news

Daha önce açtıkları davalarla cami projesinin de altını oluşturan imar planlarını iptal ettiren Mimarlar Odası projenin iptaline, ilişkin dava sürecinin devam ettiğini belirterek tepki gösterdi.

Çevik kuvvet gitti

Taksim Camisi’nin temel atma törenine İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Taksim Sanat ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tuğgeneral Mehmet Mehdi Sungur, AKP İstanbul Milletvekili eski Beyoğlu Belediye Başkanı Nusret Bayraktar, AKP milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, yüklenici firma olan Sur Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, caminin mimarlarından Selim Dalaman ve çok sayıda davetli katıldı. Törende İBB Başkanı Topbaş, iş makinesi kullandı. Caminin yapılacağı otopark alanı bir süredir çevik kuvvet ekipleri tarafından bekleme noktası olarak kullanıyordu. Akşam saatlerinde alanda bekleyen ekipler boşaltıldı. Topbaş, caminin yine Taksim Meydanı’na bakan Santa Maria Kilisesi ile hoşgörü simgesi haline geleceğini söyleyerek “İki mabedin Taksim’e bakıyor olması, bu şehrin ne kadar hoşgörülü olduğunun bir sembolüdür” diye konuştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da “Taksim Camisi, 50 yıllık bir hayaldi. Bir Beyoğlulu Kasımpaşalı olan Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle gerçeğe dönüştü” dedi.