Tecavüz girişimi sanığına 'beraat' onu bıçaklayan kadına 'hapis'

DİYARBAKIR'da 2 yıl önce boşandığı eşine tecavüz etmek istediği öne sürülen 47 yaşındaki R.E., beraat etti. Tecavüzü engellemek için eşini bıçaklayan kadın 42 yaşındaki R.T.'ye verilen 1 yıl 15 gün hapis cezası ertelendi.

21 Ocak 2016 Perşembe, 15:16
Abone Ol google-news
Olay 6 Eylül 2010 tarihinde meydana geldi. İddianameye göre, R.T., 2008 yılında eşi ve 4 çocuğunun babası R.E.'den boşandı. Boşandığı eşine tecavüz etmek istediği öne sürülen R.E. göğüs kısmından bıçaklanarak yaralanınca hastaneye kaldırıldı.
 
R.E. kendisini bıçaklayan eşinden, gözaltına alınan R.T. ise ayrıldığı eşinin kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu belirterek şikayetçi oldu. Soruşturma sonunda R.T. hakkında 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 15, boşandığı eşi R.E. ise 'Konut dokunulmazlığını ihlal', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'Yaralama' ve 'Cinsel istismara teşebbüs' suçlarından 14 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

R.T. ve boşandığı eşi R.E. tutuksuz olarak Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. İfadesinde 4 çocuğu ile yaşamını sürdürdüğünü belirten R.T., ifadesinde şöyle dedi:

"Boşandığımız halde sürekli benimle birlikte yaşamak için baskı yaptı. Kabul etmedim. Olay günü eve geldiğimde içeride oturuyordu. Evden çıkmasını istedim, beni öldürmekle tehdit etti. Beni çekiştirip zorla evine götürdü. Sokakta rezil olmamak için sesimi çıkaramadım. Evde çocukları çıkardıktan sonra üstüme saldırdı ve zorla elbisemi çıkarmaya çalıştı. Evde başka odaya kaçtım. İlişkiyi kabul etmeyince dövdü ve bıçak çıkardı. Yumrukları ile yere düştüm ve yuvarlandım. Bıçağı bana sallamaya başladı. Onu itince dengesini kaybederek bıçağın üstüne düştü. Sonra çocuklarımı alıp annemin evine gittim. Sürekli eve dönmem için baskı yapıyor, bazen de dövüyordu. Bu konuda daha önce iki kez polise başvuru yaptım."

İkinci ifadesinde olay anında elinde bıçak olmadığını söyleyen R.E., bir önceki ifadesini yineledi, ancak eski eşinden şikayetçi olmadığını söyledi.

İfadesi alınan 'mağdur-sanık' konumundaki R.E. ise, boşanmalarına rağmen eşi ile aynı evde yaşadığını anlatırken, "O tarihte yaklaşan bayram için alışveriş nedeniyle şiddetli şekilde tartıştık. O sırada eşim et doğradığı bıçağı göğsüme salladı. Göğüse yakın bir yerden darbe alıp yere düştüm. Cinsel saldırıda bulunmadım" dedi.

R.E., duruşmadaki ikinci ifadesinde eşinin sinirlenince kendini kaybettiğini öne sürerek, "Kendisine zarar vermemesi için bıçağı elinden aldım. O sırada bıçak göğsüme değdi. Sanırım yanlışlıkla bıçak bana saplandı. Bıçağı almaya çalışırken yaralandım. Çocuklarımın annesidir, şikayetçi değilim" dedi.

Tanık olarak dinlinin çiftin çocukları tartışma çıkınca babalarının annelerini dövdüğünü ve kurtaracak kimse olmadığını söyledi. Çocuklar, tartışma sırasında annelerinin elinde yemek hazırladığı bıçağın bulunduğunu, babalarının bunu bırakmasını istediğini itişme sırasında R.E.'nin bıçakla yaralandığını anlattı.

Mahkeme, sanık R.E. hakkında 'Cinsel saldırı' suçundan açılan davanın mağdurun şikayetini çekmesi nedeniyle düşürüldüğünü, 'Konut dokunulmazlığını ihlal' ve 'Hürriyetten yoksun kılma' suçlarından da beraatine karar verdi. Davada yarıgılanan R.T.'ye 'Kasten yaralama' suçundan 3 kez artırım yaparak 5 yıl hapis cezası verilirken suçun 'Haksız tahrik' altında işlendiğini ve sanığın duruşmadaki 'saygın tutumu' göz önüne alınarak 1 yıl 15 güne indirdikten sonra cezayı erteledi.

Mahkeme açıkladığı gerekçeli kararında, cinsel saldırıya dair görgü tanığı olmadığını, kanıt bulunmadığını, ortada sadece şikayetçinin ifadesi olduğunu vurgularken bu durumda sanık lehine şüphe doğduğunu kaydetti. Suçun 'Basit cinsel saldırı' olabileceği konusunda kanaat oluştuğu belirtilen kararda, bu suçun da şikayete bağlı olduğu vurgulandı. R.E.'nin şikayetinden vazgeçtiği kaydedilen kararda bu nedenle davanın düşürüldüğü ifade edildi.