Temiz hava alın, geçer

Kanlarında normalin beş katı fazla arsenik çıkan maden işçilerine hastaneden skandal tavsiye: Temiz hava alın, geçer

01 Ağustos 2011 Pazartesi, 07:05
Abone Ol google-news

Kütahya’da ETİ Gümüş AŞ’nin siyanür havuzunun çökmesinin ardından kanlarında arsenik oranı sınırın beş kat üstünde çıkan işçiler tedavilerinin ardından memleketlerine döndü.

İşçiler, “Bizlere hastaneden taburcu olurken ‘kanınızdaki arsenik miktarı her geçen gün düşüyor, Kütahya’da temiz havada gezerseniz, arsenik daha da düşer’ dediler. Kimse bize sahip çıkmadı” dedi.

Kütühya’da ETİ Gümüş AŞ’nin siyanür havuzunun çökmesinin ardından, önce Dulkadir köylüleri daha sonra da madende çalışan işçiler zarar görmüştü. Kendi imkânlarıyla Ankara’daki meslek hastalıkları hastanesine giden işçilerin kanında arsenik oranının normal seviyesinin beş katı olduğu belirlenmişti. Hastane işçilerin tamamının kontrolden geçmesi gerektiğini vurgulamıştı. Hastanede tedavileri biten 65 işçi memleketleri Kütahya’ya geri döndü. İşçiler, “Bizlere hastaneden taburcu olurken ‘kanınızdaki arsenik miktarı her geçen gün düşüyor, Kütahya’da temiz havada gezerseniz, arsenik daha da düşer’ dediler. Kimse bize sahip çıkmadı. Hastaneye bile kendi imkânlarımızla gittik. Ölsek kimsenin umrunda olmayacak. Hepimizin bakması gereken aileleri var. 700-800 TL için ölmek istemiyoruz” dedi.

Hastane yetkililerinin işçilerden 6 ayda bir Ankara’daki hastaneye giderek kan tahlillerini yaptırmalarını istedikleri belirtildi.