Tıp fakultesi asistanlarından iş bırakma eylemi

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli 143 asistan iş bırakma eylemi başlattı.

09 Mayıs 2011 Pazartesi, 15:54
Abone Ol google-news

Hastane bahçesinde eyleme başlayan asistanlar adına konuşan Araştırma Görevlisi Hasibe Özgeçen Dinçel, mevcut yönetmelik ve performans dağıtım yönergesinde araştırma görevlilerinin yüzde 500'e kadar ödeme alabileceği ve performans katsayısının ise 1,2 ile 2 arasında yönetimce belirleneceğinin ifade edildiğini belirtti.

ADÜ'de uygulanan mevcut performans sisteminin bütün asistanları hayal kırıklığına uğrattığını savunan Dinçel, hesaplamalarda minimum değer olan yüzde 100 ile 1,2 katsayılarının kullandığını söyledi. Dinçel, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun sonucu olarak araştırma görevlilerimiz, yanlarına çalışan yardımcı sağlık personelinden ve hatta çamaşırhanede çalışan teknik personelden bile düşük performans geliri elde etmiştir. 40 saat çalışan bir yardımcı sağlık personeli bin lira performans alırken, ayda 150 ameliyata dahil olan bir cerrahi asistanının, binlerce poliklinik hizmeti veren bir dahili branş asistanının 720 lira alması asla kabul edilemez. Bu ve benzeri hastaneleri ayakta tutan asistanlardır.''

Dinçel, bir asistanın alacağı ücretin, yönetmelikle belirtilen tavan düzeylere çekilmesini istediklerini ifade etti.

Hastaların mağdur olmasını istemediklerini vurgulayan Dinçel, bu nedenle asistanların dönüşümlü olarak eyleme katıldıklarını kaydetti.

Eyleme destek veren Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay da asistanları desteklediklerini dile getirdi.