Tohum karaborsaya mı düştü?

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özcan Aygun, Türkiye'de pamuk tohumunun bulunmadığı, karaborsaya düştüğü ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

15 Mart 2011 Salı, 08:27
Abone Ol google-news

Aygun, bu haberlerle ilgili, pamuk tohumu üreticisi üyeleri ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı toplantıda, pamuk tohumu bulunmaması ile ilgili kamuoyuna yansıyan konu hakkında bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildiğini bildirdi. Pamuk tohumu sıkıntısı yaşandığı yönündeki bilgilendirmenin pamuk üreticilerinin tohum bulamama endişesi içine girmesine neden olduğunu kaydeden Aygun, bunun, pamuk yetiştiricilerinin bir anda pamuk tohumu üreticisi firmalara yoğun tohum talebini ortaya çıkardığını ifade etti.

Aygun, bu kısa talep döneminde henüz pamuk tohumu üretiminin tümünün sertifikasyon işlemleri de tamamlanmadığı için tüm taleplerin karşılanamadığını ve bunun pamuk tohumunun yokluğu gibi değerlendirilerek kamuoyuna yanlış ve yanıltıcı bilgiler verildiğini belirtti. Türkiye'de pamuk üreticilerinin tohum ihtiyacını karşılayacak kadar üretimin var olduğuna dikkati çeken Aygun, şunları kaydetti:

''2010 tohum üretim dönemi içinde gerçekleştirilen sertifikalı pamuk tohumu üretimi 9,600 tondur. Yine aynı dönem içinde ihraç amaçlı gerçekleştirilen OECD sertifikalı pamuk tohumu üretimi ise 5,750 tondur. Bir önceki yıldan devreden pamuk tohumu stoğu ise 3,900 tondur. Buna göre bu ekim sezonu içinde yurt içinde üreticilerin kullanımına sunulacak olan pamuk tohumu miktarının 13,500 ton olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Üreticilerin kullanımına sunulan bu tohumluk ile yaklaşık 650 bin hektar arazinin ekileceği hesaplanmış olup, bu ekim alanı bir önceki yıl TÜİK tarafından açıklanan 500 bin hektar pamuk ekim alanının yüzde 30 fazlasına tekabül etmektedir. Bu sene 650 bin hektar arazinin pamuk ekimi için ayrılması halinde bile ülkemiz pamuk üreticilerinin tohum ihtiyacını karşılayacak kadar üretimin var olduğu görülmektedir.''